Akademia Doctor Brew

Mikrofiltracja piwa – dlaczego jest szkodliwa?

Rozprzestrzeniona informacja o negatywnym wpływie pasteryzacji na piwo przyczyniła się do tego, że coraz więcej browarów koncernowych zaczęło warzyć piwa niepasteryzowane. Oczywiście tenże wpływ jest mitem, o czym pisaliśmy już w tekście „Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?”. Zwróciliśmy tam uwagę na to, że istnieje proces o wiele bardziej złowrogi dla smaku i aromatu … Czytaj dalej Mikrofiltracja piwa – dlaczego jest szkodliwa?

Amerykańskie chmiele – co świadczy o ich sukcesie?

Piwna rewolucja wprowadziła do Polski wiele innowacji. Najważniejszą z nich były oczywiście piwa India Pale Ale, które nie były wcześniej specjalnie znane w miejscach innych niż zacisza piwowarów domowych. Ciekawszym aspektem są amerykańskie chmiele i ich uwielbienie dla nich, widoczne chociażby w popularności opartych na nich piw w stylach American India Pale Ale i American … Czytaj dalej Amerykańskie chmiele – co świadczy o ich sukcesie?

Piwo bezalkoholowe – fakty, mity, ciekawostki

Piwo bezalkoholowe i kwestia jego miejsca w świecie alkoholi to wciąż temat zaskakująco kontrowersyjny – wśród laików uważa się je za wybrakowane, gorszej jakości lub skierowane tylko i wyłącznie do określonej grupy docelowej. W związku z wieloma mitami funkcjonującymi wokół piwa bezalkoholowego, chcielibyśmy zająć się ich obaleniem i przedstawić kilka faktów w ramach wyjaśnienia poszczególnych … Czytaj dalej Piwo bezalkoholowe – fakty, mity, ciekawostki

Spirytus w piwie, czyli obalamy kolejny piwny mit

Najpopularniejszym mitem związanym ze światem piwnym jest oczywiście wielokrotnie wspominana przez nas żółć bydlęca w piwie. Równie popularne i tak samo fałszywe jest stwierdzenie, że coraz częściej znaleźć możemy spirytus w piwie. Dlaczego dodawanie tego składnika byłoby nieopłacalne?  Dlaczego spirytus w piwie to mit? Mit o obecności spirytusie w piwie można obalić kilkoma faktami:  Obecność surowców … Czytaj dalej Spirytus w piwie, czyli obalamy kolejny piwny mit

Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?

Pasteryzacja piwa w ciągu kilku ostatnich lat stała się synonimem największego zła, jakie można wyrządzić piwu. Według tego, co próbują nam wmówić reklamy, piwo pasteryzowane jest znacznie gorsze jakościowo, mniej naturalne, a sam proces psuje wszelkie walory smakowe i aromatyczne. Ale czy aby na pewno pasteryzacja piwa jest procesem negatywnym? Czym jest pasteryzacja piwa? Fraza … Czytaj dalej Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?

Piwo na lato, czyli jakie piwo pić w upalne dni?

Upalne dni nie sprzyjają piciu ciężkich piw warzonych w stylu stout czy IPA. Jakie piwo na lato będzie w takim razie najlepsze? Sprawdźmy! Piwo na lato? Piwo sesyjne! Wśród propozycji z browaru Doctor Brew znaleźć można dwa takie piwa: Simcoe Session IPA oraz Citra Session IPA. Oba charakteryzują się zawartością ekstraktu na poziomie 11% i … Czytaj dalej Piwo na lato, czyli jakie piwo pić w upalne dni?

Czym jest piwo SMaSH?

W maju wyjaśnialiśmy, czym jest piwo single hop. Ostatnio jednak coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że piwa single hop z Doctor Brew reprezentują gatunek SMaSH. Co oznacza ta nazwa? Czym jest piwo SMaSH?  Piwo SMaSH – jeden chmiel, jeden słód Piwo SMaSH to skrót od angielskiego Single Malt and Single Hop, co oznacza … Czytaj dalej Czym jest piwo SMaSH?

Co to jest multitap, czyli o symbolu piwnej rewolucji

Wchodzisz do baru, chcesz napić się piwa, ale ilość kranów cię przytłacza. Co więcej, wydaje ci się, że coś nie gra, gdyż każdego dnia oferta jest zupełnie inna. Taka sytuacja oznacza, że trafiłeś na miejsce będące prawdziwym symbolem piwnej rewolucji – multitap. Co to jest multitap i dlaczego w czasach zwiększonego zainteresowania piwami rzemieślniczymi zyskał … Czytaj dalej Co to jest multitap, czyli o symbolu piwnej rewolucji

Co to jest ekstrakt w piwie?

Słowa „a ile to ma procent?” często przewijają się w przypadku rozmów beergeeków z osobami, niezaznajomionymi z tematyką piwnego kraftu. A przecież to nie jedyne informacje, jakie zawiera etykieta. Równie ważny jest ekstrakt w piwie. Niestety, większość osób nie ma pojęcia, jakie dane przemawiają za tym parametrem. W związku z tym powszechnym problemem pragniemy odpowiedzieć … Czytaj dalej Co to jest ekstrakt w piwie?

Piwo AIPA – IPA z amerykańskimi chmielami

Piwo AIPA, czyli American India Pale Ale, często jest utożsamiane z piwami IPA – India Pale Ale. A trzeba przecież pamiętać, że pierwszy z tych styli jest wtórny wobec drugiego, który wywodzi się z Wysp Brytyjskich (stąd też jego inna nazwa – English IPA), nie zaś z Ameryki. Co więc sprawiło, że wyodrębniono je od … Czytaj dalej Piwo AIPA – IPA z amerykańskimi chmielami