Piwna rewolucja wprowadziła do Polski wiele innowacji. Najważniejszą z nich były oczywiście piwa India Pale Ale, które nie były wcześniej specjalnie znane w miejscach innych niż zacisza piwowarów domowych. Ciekawszym aspektem są amerykańskie chmiele i ich uwielbienie dla nich, widoczne chociażby w popularności opartych na nich piw w stylach American India Pale Ale i American Pale Ale. Co świadczy o takim sukcesie amerykańskich chmieli?

Amerykańskie chmiele – wysoka goryczka

Amerykańskie odmiany chmielu cechują się wysoką zawartością alfa-kwasów nawet w przypadku odmian przeznaczonych przede wszystkim do chmielenia na aromat. Znaczna część chmieli piwowarskich pochodzących ze Stanów Zjednoczonych jest zresztą hodowana właśnie z myślą o nadaniu piwu wysokiej, wyrazistej goryczki. W ostatnich latach, ze względu na popularność piw India Pale Ale wzrasta udział chmieli supergoryczkowych, w których zawartość alfa-kwasów wynosi nawet powyżej 10%.

Amerykańskie chmiele – rewia aromatów

Jednocześnie wciąż amerykańskie chmiele to w sporej mierze odmiany superaromatyczne, które cechują się niską zawartością alfa-kwasów, ale zniewalają rewią aromatów. Jakie aromaty należy utożsamiać z amerykańskimi chmielami? To zależy od konkretnych odmian. Najpowszechniejszymi są oczywiście żywica oraz cytrusy i najczęściej, gdy spotykamy się ze stwierdzeniem, jakoby w piwie czuć amerykańskie chmiele, najprawdopodobniej mowa o właśnie tych zapachach.

To oczywista uogólnienie, bo chociażby hodowany w Stanach Zjednoczonych chmiel Mosaic nadaje bardzo złożonych, bogatych aromatów: wyczuć tam można zarówno żywicę i cytrusy, jak i mango oraz inne owoce tropikalne. Jednocześnie surowiec ten jest idealnym przykładem na wyrazisty charakter amerykańskich chmieli w każdym aspekcie – ilość alfa-kwasów może w nim wynosić od 10 do 12%, co sprawia, że chmielenie na goryczkę zapewni nam zdecydowane, wyraziste poczucie w ustach.

Innymi przykładami amerykańskich chmieli wykorzystywanych w piwach Doctor Brew są między innymi:

Jeżeli chcesz dokładnie charakterystykę poszczególnych chmieli, spróbuj piw Doctor Brew z serii Single Hop IPASą one warzone przy użyciu wyłącznie jednego typu tego surowca, dzięki czemu po ich spróbowaniu będziesz wiedzieć dokładnie, jakiego aromatu i smaku nadają dane chmiele. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać naszych piw, zajrzyj na mapę na naszej stronie internetowej! 

0 0 0
Wczytywanie...