Słowa „a ile to ma procent?” często przewijają się w przypadku rozmów beergeeków z osobami, niezaznajomionymi z tematyką piwnego kraftu. A przecież to nie jedyne informacje, jakie zawiera etykieta. Równie ważny jest ekstrakt w piwie. Niestety, większość osób nie ma pojęcia, jakie dane przemawiają za tym parametrem. W związku z tym powszechnym problemem pragniemy odpowiedzieć na pytanie, co to jest ekstrakt w piwie? 

Ekstrakt w piwie nie taki straszny

Ekstrakt uznawany jest za dość enigmatyczną wartość. Wartość ta oznacza procent cukrów, które wytrąciły się ze słodu podczas zacierania. Ich wartość oznaczana jest w procentach, stopniach Balinga bądź stopniach Plato. Wszystkie te skale są do siebie bardzo zbliżone, dlatego też 1 stopień Balinga to jednocześnie 1 stopień Plato lub też 1% ekstraktu wagowo, co oznacza, że wówczas w litrze brzeczki mamy 10g cukru. Gdybyśmy mieli do czynienia z 12 stopniami Balinga, w litrze brzeczki znaleźlibyśmy 120g ekstraktu. 

Ekstrakt w piwie a zawartość alkoholu

Zapewne zauważyliście już, że ekstrakt w piwie zapisywany jest w procentach wagowo, podczas gdy alkohol objętościowo. Często zdarza się, że laicy mylą ze sobą te wartości i piwo, które ma 11% ekstraktu wag. uznawane jest przez nich za bardzo mocne. W rzeczywistości mamy wtedy do czynienia z piwem lekkim, w których zawartość alkoholu zwykle nie przekracza 5% tak jak w przypadku piw Citra Session IPA i Simcoe Session IPA

Owszem, im wyższa zawartość ekstraktu, tym na ogół więcej alkoholu, ponieważ znakomita większość cukrów z ekstraktu to tak zwane cukry fermentowalne, zamieniane w alkohol. Ba, istnieje nawet specjalny wzór matematyczny pozwalający na ustalenie woltażu. Od ekstraktu początkowego, wyrażanego odejmuje się wartość ekstraktu końcowego – obie muszą być wyrażone w skali Ballinga. Następnie uzyskaną różnicę dzieli się przez 1,938. W taki sposób możemy w przybliżeniu dowiedzieć się, ile alkoholu znajduje się w uwarzonym przez nas piwie. 

Chcesz spróbować piw Doctor Brew od tych najbardziej sesyjnych po takie style jak RIS czy Barley Wine? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

 

0 0 0
Wczytywanie...