Wchodzisz do baru, chcesz napić się piwa, ale ilość kranów cię przytłacza. Co więcej, wydaje ci się, że coś nie gra, gdyż każdego dnia oferta jest zupełnie inna. Taka sytuacja oznacza, że trafiłeś na miejsce będące prawdziwym symbolem piwnej rewolucji – multitap. Co to jest multitap i dlaczego w czasach zwiększonego zainteresowania piwami rzemieślniczymi zyskał sobie taką sławę? 

Rewia piwnych smaków w multitapie

Działanie multitapu różni się nieco od zwykłego pubu. Miejsce to jest ściśle nakierowane na serwowanie klientom całego wachlarzu piw różnych smaków – od IPA i AIPA przez Barley Wine’y aż po RIS-y. W niektórych miejscach zdarza się nawet, że samo piwo sprowadzane jest nie tylko od polskich browarów rzemieślniczych, ale również z zagranicy.

Pierwsze, co zauważamy wchodząc do multitapu to znacznie więcej kranów niż w przypadku zwykłego pubu – tu nalewaków spotkać można od kilku do kilkudziesięciu, chociaż część znawców uważa, że powinno ich być co najmniej 10. Właśnie z tej liczby bierze się nazwa tego rodzaju lokali, którą na język polski można przetłumaczyć jako wielokran. Najbardziej interesujący dla laika może wydawać się fakt, że po wykorzystaniu jednej beczki do kranu podłączane jest zupełnie inne piwo. W związku z tym bardzo trudno trafić na moment, w którym oferta multitapu przypomina tę prezentowaną kilka dni wcześniej – właściciele lokali tego typu stawiają przede wszystkim na różnorodność. Dlatego też uważa się, że multitap jest miejscem idealnym dla osób, pragnących spróbować nowych styli piwnych i eksperymentów spod znaku piwnego kraftu

Multitap w Polsce i na świecie

Przez długi czas liczba multitapów w Polsce była znikoma. Pierwsze lokale tego typu pojawiały się w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk czy Kraków. Warszawa na samym początku trochę się ociągała, lecz dziś w stolicy możemy znaleźć najwięcej knajp z kilkunastoma kranami.

Oczywiście należy pamiętać, że piwo rzemieślnicze serwowane jest również w innych miejscach niż multitapy. Ba, coraz częściej można się z nim spotkać w zwykłych lokalach, stylizowanych na kawiarnie! Chcesz wiedzieć, w jakich barach i pubach można trafić na piwa Doctor Brew? Sprawdź mapę na naszej stronie internetowej!

 

0 0 0
Wczytywanie...