Wraz wyjściem stylu American IPA z domowych pieleszy piwowarów zaczęto również mówić coraz częściej o procesie, który stał się jednym z pojęć szeroko kojarzonych z piwną rewolucją. Czym jest chmielenie na zimno? Co sprawiło, że zyskało ono taką sławę? 

Cicha fermentacja, czyli wstęp do chmielenia na zimno

Wbrew nazwie w chmieleniu na zimno wcale nie chodzi o to, że chmiel dorzucamy do zimnej brzeczki. Cały proces polega na dodaniu do piwa chmielu w końcowej fazie fermentacji, zwanej fermentacją cichą, która pozwala na odfiltrowanie części drożdży w naturalny sposób poprzez opad.

Z drugiej strony, fermentacja cicha nie doprowadzi do wypaczenia walorów aromatyczno-smakowych, jak to ma miejsce w stosowanych w piwach koncernowych procesach filtracyjnych. Te drugie są zresztą bardziej ryzykowne chociażby z tego powodu, że przeprowadzone nieostrożnie mogą doprowadzić do infekcji. 

Chmielenie na zimno

Chmielenie na zimno zyskało sobie sławę wśród miłośników piwa dzięki charakterowi piwnej rewolucji. Ta stoi bowiem silnie nachmielonymi piwami, podczas gdy dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie nadać naszemu piwu dodatkowego aromatu. Wynika to z faktu, że w przypadku dodania chmielu właśnie podczas fermentacji cichej piwo wzbogacane jest o olejki eteryczne, które podczas gotowania zwyczajnie odparowują. 

Chcesz spróbować dobrze nachmielonych piw z Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...