Piwo bywa nazywane wśród laików zupą chmielową. Nazwa ta jednak wprowadza przeciętnego piwosza w błąd – wynika z niej bowiem, że chmiel jest podstawowym składnikiem każdego prawdziwego piwa, podczas gdy ten dodawany jest do piwa dopiero od zaledwie kilku wieków. W rzeczywistości głównym składnikiem jest słód. Dziś zajmiemy się jego odmianami.

Słody pszeniczne

Podstawowy składnik piw pszenicznych; dzieli się na jasny (barwa 3-5 EBC) i ciemny (barwa 14-18 EBC). Jasna odmiana używana jest w warzeniu takich stylów jak hefeweizen czy witbier, ciemna zaś w dunkelweizenach i weizenbockach. Do tego słód pszeniczny służy również jako dodatek do piwa koelsch. W piwach, w których stosowany jest słód jęczmienny, dodanie tego składnika korzystnie wpływa na ilość piany.

Słody jęczmienne

Najbardziej mitotwórczy rodzaj słodu. Dlaczego? Zwykło się mówi, że napis „zawiera słód jęczmienny” oznacza, że piwo pozbawione jest chmielu, co oczywiście jest nieprawdą – ostrzeżenie wynika z faktu, iż ten rodzaj słodu jest uczulający. Wśród słodów jęczmiennych wyróżniamy:

  • Słód pilzneński – podstawowy składnik wszystkich rodzajów piw jasnych i ciemnych. Jego barwa to 2-5 EBC.
  • Słód monachijski – słód stosowanych w ciemnych piwach zarówno górnej, jak i dolnej fermentacji. Nadaje piwu czerwono-bursztynową barwę i intensyfikuje słodowy smak. Wyróżnia się wersję jasną (12-17 EBC) i ciemną (20-28 EBC).
  • Słód Pale Ale – słód pochodzący z Wielkiej Brytanii i stosowany jako podstawowy słód przede wszystkim w piwach, mających korzenie właśnie na tym obszarze (ale, porter, stout). Nadaje on brzeczce złocistego koloru (barwa 4,5-8 EBC), a ponadto wzmacnia słodowy smak piwa.
  • Słód karmelowy – stosowany w formie dodatku przede wszystkim w produkcji piw ciemnych, a to dlatego, że intensyfikuje barwę piwa. Dodatkowo sprawia, że piwo jest słodsze i wydaje się „pełniejsze” w smaku. Wyróżnia się wiele rodzajów słodu karmelowego, w zależności od jego barwy od kilku EBC do nawet 600EBC.
  • Słody palone, barwiące, czekoladowe, czarne – głównym zadaniem tych słodów jest nadanie piwu ciemnej barwy – ich EBC wynosi od 900 do nawet 1600. Odpowiadają za wszelkiego rodzaju aromaty kawowe, czekoladowe czy orzechowe. Należy jednak używać ich bardzo oszczędnie, gdyż większa ilość może doprowadzić do obecności w piwie posmaku spalenizny.

Słody żytnie

Stosowane – jak sama nazwa mówi – w warzeniu piw żytnich (Rye Ale i Rye Lager). Tego rodzaju słody nadają piwu lekko kwaskowaty smak. Wyróżniamy słód żytni jasny, karmelowy i barwiący, przez co barwa piwa żytniego może wahać się od miedzianej do ciemnobrązowej. Ciekawostką jest to, że pomimo popularności piw żytnich w Bawarii w XV wieku, w XVI wieku użycie słodów żytnich zostało zabronione ze względu na doskwierający problem głodu – żyto było więc wykorzystywane tylko i wyłącznie do produkcji chleba.

Doctor Brew w warzeniu swoich piw wykorzystuje całą paletę słodów: od pszenicznych (m.in. Black Weizen, Australian Weizenbock, American Witbier, American Weizen) przez pilzneńskie (m.in. Molly IPA, Summer Ale), słody pale ale (m.in. Centennial IPA, Black IPA, Mosaic IPA), karmelowe i czekoladowe (m.in. Black Abbey, Black IPA, Rauchweizen) po słód żytni (Xmas Rye).

Sprawdź naszą ofertę!

 

0 0 0
Wczytywanie...