Piwo można rozpoznać na wiele sposobów: po smaku, po zapachu, a nawet po barwie. Europejskiej Konwencji Piwa (EBC), zajmującej się techniczno-naukowymi aspektami piwowarstwa, zawdzięczamy nie tylko IBU, określające intensywność goryczki, ale także EBC – jednostkę barwy piwa.

Piwo ma szerokie spektrum barw. Głównym sprawcą koloru trunku, zaspokajającego nasze pragnienie, jest słód. Oczywiście wpływ mają również filtrowanie oraz użyte w produkcji drożdże. Należy pamiętać o tym, że kolor piwa nie ma nic wspólnego z zawartością alkoholu. Jednostkę barwy określa skala EBC – im piwo ciemniejsze, tym wyższą ma wartość EBC. Do precyzyjnego określania EBC w piwie najlepiej użyć próbnika ze skalą.

Wartość EBC Barwa piwa Przykład linii piwa
1-4 jasnożółta, słomkowa lekki lager
4-8 żółta, złota pilzner
8-20 ciemnożółta, ciemnozłocista, bursztynowa pszeniczne
20-35 jasnobrązowa, miedziana pale ale
35-60 brązowa koźlak
Powyżej 60 ciemnobrązowa, czarna stout

Trzeba zaznaczyć, że EBC (od European Brewery Convention – angielskiej nazwy Europejskiej Konwencji Piwa) to nie jedyna jednostka określenia skali barwy, jaką piwu nadaje słód. Stosowana jest ona tylko i wyłącznie w Europie. Amerykanie (jak zresztą w przypadku niemal każdej innej jednostki miary) mają zupełnie odrębną skalę – SRM (Standard Reference Method). Stosunek EBC do SRM wynosi 1:0,508.

Sama barwa słodu również określana jest skalą EBC. W przypadku słodu pilzneńskiego średnią wartością jest 2,1 EBC. Słody palone, barwiące, czekoladowe i czarne potrafią mieć nawet od 900 do 1600 EBC. Aby uzyskać zamierzony efekt w warzeniu piwa, dany słód może stanowić tylko określony procent zasypu. W przypadku słodu monachijskiego czy pale ale wartość ta dochodzi nawet do 100%, ale już słody palone, używane w piwach w stylu porter czy stout, stosuje się w ilościach nieprzekraczających 5%.

Niezależnie, czy lubisz piwa ciemne lub jasne to w naszej ofercie na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

0 0 0
Wczytywanie...