Dziś w naszej serii tekstów o warzeniu piwa zajmiemy się jednym z podstawowych zagadnień związanych z tym tematem. Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak powstaje brzeczka piwna, trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Jak powstaje brzeczka piwna?

Brzeczka piwna to półprodukt, która stanowi podstawę naszego piwa – w niej będą przeprowadzane wszelkie procesy fermentacyjne, które sprawią, że otrzymamy gotowe do leżakowania piwo. Ciecz ta powstaje w procesie filtracji zacieru. Zależnie od momentu warzenia mamy do czynienia z dwoma typami brzeczki:

Brzeczka przednia – inaczej nazywana brzeczką niechmieloną; powstaje poprzez połączenie słodu (najczęściej jęczmiennego), oraz surowców niesłodowanych wraz z wodą – tak uzyskany roztwór poddawany jest filtracji w wyniku czego otrzymujemy brzeczkę przednią.  

Brzeczka nastawna – inaczej nazywana brzeczką podstawową lub brzeczką chmieloną; jest efektem gotowania brzeczki przedniej wraz z chmielem. Proces ten, obok chmielenia na zimno, jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na smak i aromat piwa. Tak otrzymywana brzeczka jest schładzana do temperatury odpowiedniej do zadania drożdży w celu rozpoczęcia fermentacji.

Co ważne, w momencie otrzymania brzeczki możemy ustalić już zawartość ekstraktu początkowego – cukrów, które wyekstrahowaliśmy ze słodu w trakcie procesu zacierania i filtracji. Mierzona jest ona za pomocą specjalnego urządzenia, areometru, podającego stężenie w stopniach Plato/Ballinga.

Co dzieje się z brzeczką piwną?

Jakie procesy następują po otrzymaniu brzeczki nastawnej? Przede wszystkim wspomniane wcześniej zadanie drożdży, które są w stanie fermentować w roztworze od kilku do kilkunastu dni. W wyniku tej czynności część cukrów zmienia się w alkohol oraz dwutlenek węgla – jest to tak zwana fermentacja burzliwa.

Otrzymane piwo musi zostać odpowiednio schłodzone. Następnie poddawane jest ono leżakowaniu. Na  tym etapie można również pokusić się o dodanie chmielu, co jest nazywane chmieleniem na zimno.

W następnych miesiącach skupimy się na kolejnych procesach warzenia piwa.

 Chcesz spróbować piw Doctor Brew, które warzone są naturalnymi metodami? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...