Kiedy wypijesz więcej piwa – zamawiając litr, pintę, kwartę czy galon? Mimo dążeń do ujednolicenia systemu miar, trudno wyplenić określenia funkcjonujące w tradycji. Z naszym słownikiem nie musisz się już martwić, że ich nie zrozumiesz.

W większości krajów europejskich piwo mierzy się przede wszystkim w litrach. Jednak lecąc do Wielkiej Brytanii albo Stanów Zjednoczonych można się spotkać z zupełnie innymi jednostkami miar, mocno utrwalonymi w piwowarskiej tradycji:

Pinta – Jednostka stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Zależnie jednak od kraju jej wartość może się nieco różnić. W przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii mowa o imperialnych pintach (imperial pints), których wartość wynosi 0,568 litra. W Ameryce w odniesieniu do płynów mówi się pincie mokrej (U.S. wet pint), czyli 0,473 litra. Pinta znana jest również jako półkwarta.

Kwarta – Dziś stosunkowo rzadko używana w odniesieniu do piwa, częściej spotkać się można wyłącznie z półkwartą. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii miara ta wciąż jest żywa, jednak podobnie jak w przypadku pinty jej wartość nieco się różni. Kwarta angielska (1 imperial quart) to 1,136 litra napoju, podczas gdy amerykańska w odniesieniu do płynów (1 U.S. wet quart) to 0,934 litra. Co ciekawe, kwarta funkcjonowała kiedyś również na terenie Polski, a jej wartość wynosiła 0,9422 litra. Dzielono ją również na kwarterki, czyli 1/4 całej kwarty.

Galon – Miara objętości równowarta ~4,59 litrom w przypadku galona angielskiego (1 imperial gallon) oraz ~3,78 litrom w galonach amerykańskich dla płynów (1 U.S. liquid gallon). Dziś o galonie mówi się głównie w kontekście benzyny, jednak wciąż bywa żywy w świecie piwnym. Jako ciekawostkę można podać to, że podkomendni Sir Francisa Drake’a – angielskiego korsarza, który zasłynął jako przywódca głównodowodzący w historii podróży dookoła świata – w swoim menu dostawali codziennie po 1 galonie piwa.

Baryłka – Znana jest dziś jako standardowa jednostka przemysłu naftowego. Jedna baryłka ropy jest równa 159 litrom. Mowa tu jednak wyłącznie o amerykańskiej odmianie tej miary. W Wielkiej Brytanii baryłkami określane są… beczki piwa. 1 baryłka brytyjska (1 imperial barrel) to w przybliżeniu 164 litry złocistego trunku.

Tradycja piwna w Polsce również pełna była enigmatycznych z naszego punktu widzenia jednostek miar. Dziś niestety wszystkie zanikły w mowie, ale ich potwierdzenie znajdziemy w licznych w zapisach historycznych. Tak więc z pewnością możemy stwierdzić, że przed wprowadzeniem do Polski litrów, w kontekście piwa mówiono o:

  • garncu staropolskim – ok. 2,2 litra;
  • garncu gdańskim – ok 3,4 litra;
  • beczce staropolskiej – pojemność ok. 136 (beczka krakowska) lub 158 litrów (beczka wileńska);
  • beczce nowopolskiej – ok. 55 litrów.

Wnioski? Najwięcej piwa otrzymałbyś przy zamówieniu baryłki, jednak bez posiadania na własność hurtowni bądź sklepu z alkoholami zapewne nie jest to możliwe. Zwykli smakosze piwa mogą za to spokojnie skusić się na galon, choć trzeba zaznaczyć, że ze wszystkich „nietypowych” miar piwa najpowszechniejsza jest oczywiście pinta.

0 0 0
Wczytywanie...