Pewnie nieraz siedząc ze znajomymi w barze usłyszałeś, że piwo to „zupa chmielowa”. Prawdziwy miłośnik piwa w tym momencie zapewne się skrzywi ze zdziwienia, jednak wśród ludzi pijących lagery panuje mit, że podstawowym składnikiem piwa jest chmiel. A to nieprawda.

Piwo bez chmielu? Tak, to możliwe!

Wbrew powszechnej opinii najważniejszym składnikiem piwa wcale nie jest chmiel. Co więcej, powszechne używanie go w warzeniu piwa odbywa się dopiero od XV-XVI wieku, podczas gdy wcześniej traktowany był tylko i wyłącznie jako przyprawa. Wystarczy wspomnieć, że historia piwa sięga przynajmniej 4000 lat p.n.e., a pierwsze dowody na używanie chmielu w piwie pochodzą dopiero z czasów Babilończyków ponad 1500 lat później.

W jaki sposób w takim razie warzono pierwsze piwa? Z ziaren pszenicy i jęczmienia oraz chleba i wody. Tak więc warzenie piwa bez chmielu jest jak najbardziej możliwe! Co więcej, nawet dziś dostępne są piwa bez chmielu, aczkolwiek stanowią one margines. Najważniejszym składnikiem piwa okazuje się bowiem słód. To od niego przede wszystkim zależy zawartość alkoholu, barwa i smak, a także spora część aromatów, np. kawowe czy czekoladowe. W związku z tym nazwanie piwa „zupą chmielową” wydaje się bardzo nietrafne.

Słód jęczmienny = brak chmielu?

Z drugiej strony mamy inny powiązany z tym tematem mit. Twierdzi się, że napis „zawiera słód jęczmienny” oznaczać ma, iż w składzie piwa nie znajdziemy chmielu. Jest to oczywistym kłamstwem, gdyż producenci alkoholi nie mają obowiązku podawać używanych przez siebie surowców, podczas gdy zwykle napis ten pojawia się na piwach koncernowych, które rzadko na etykietach posiadają informacje na temat chmielu, o jego rodzaju nawet nie wspominając. Skąd w ogóle w takim razie informowania o słodzie? Słód jęczmienny, podobnie jak pszeniczny i żytni, są alergenami, a polskie prawo przewiduje konieczność podawania składu w tego rodzaju przypadkach.

Jeżeli jednak zastanawiasz się, które piwa naprawdę mają w sobie chmiel, postaw na sprawdzone receptury od Doctor Brew. W naszych piwach używamy najlepszych chmieli, pochodzących z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Australia czy Niemcy. Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

 

0 0 0
Wczytywanie...