Najpopularniejszym mitem związanym ze światem piwnym jest oczywiście wielokrotnie wspominana przez nas żółć bydlęca w piwie. Równie popularne i tak samo fałszywe jest stwierdzenie, że coraz częściej znaleźć możemy spirytus w piwie. Dlaczego dodawanie tego składnika byłoby nieopłacalne? 

Dlaczego spirytus w piwie to mit?

Mit o obecności spirytusie w piwie można obalić kilkoma faktami: 

Obecność surowców niesłodowanych w piwie – część cukru ze słodu zmienia się w alkohol, jednak do niektórych piw dodawane są również wszelkiego rodzaju surowce niesłodowane takie jak syropy glukozowe czy fruktoza. W ich przypadku 100% cukru zostaje przerobione na alkohol, przez co piwo warzone z takimi dodatkami będzie mocniejsze i może nadać piwu mocno alkoholowy posmak. 

Brak akcyzy na piwo – wszystkie produkty bazujące na spirytusie zawierają banderolę, oznaczające, że producent opłacił podatek akcyzowy. Należy zauważyć, że nawet w przypadku słodkich, sprzedawanych w małych butelkach drinków do picia, banderola występuje. Co za tym idzie, jeżeli spirytus w piwie by się znalazł, produkt posiadałby odpowiednie oznaczenia – inaczej warzący je browar narażałby się na kary finansowe. 

Obecność piw udających nalewki – jeżeli produkty bazujące na spirytusie muszą posiadać banderolę, to co w takim razie z obecnymi na rynku nalewkami, na których oznaczenie to nie jest widoczne? Tu czeka was prawdopodobnie najbardziej zaskakująca informacja: to piwa! Wszelkiego rodzaju dodatki sprawiają, że w smaku napoje te są podobne do nalewek, jednak pod względem produkcji niewiele różnią się od piw. Oznacza to prostą rzecz: uwarzenie takiego stylizowanego na nalewkę piwa ze względów ekonomicznych jest znacznie bardziej opłacalne aniżeli użycie w nim spirytusu. Jeżeli banderola w tego typu nalewkach jest widoczna, należy sprawdzić czy przypadkiem nie jest ona firmowa. 

W związku z tymi faktami możemy z pewnością stwierdzić, że spirytus w piwie to mit, który najprawdopodobniej został wykreowany przez konsumentów zwracających uwagę na coraz większą alkoholowość koncernowych produktów przy jednoczesnym zmniejszeniu walorów smakowych.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, które na swoim etykiecie zawierają jasny i czytelny skład? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...