Piwo AIPA, czyli American India Pale Ale, często jest utożsamiane z piwami IPAIndia Pale Ale. A trzeba przecież pamiętać, że pierwszy z tych styli jest wtórny wobec drugiego, który wywodzi się z Wysp Brytyjskich (stąd też jego inna nazwa – English IPA), nie zaś z Ameryki. Co więc sprawiło, że wyodrębniono je od siebie i obecnie w konkursach piwnych można trafić na kategorię IPA i AIPA? 

Źródło piwa AIPA

Piwo IPA jest naczelnym przedstawicielem piwnej rewolucji – temu nie da się zaprzeczyć. O powodach jego popularności pisaliśmy zresztą w tekście „Piwo IPA – na czym polega jego sukces?”. Faktu uwielbienia dla India Pale Ale’ów nie zmienia nawet powszechne przekonanie jakoby to jakość uwarzonego Russian Imperial Stouta świadczyła o klasie danego browaru. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być oczywiście źródła piwnej rewolucji w Polsce, która rozpoczęła się od piwa IPA. W naszym kraju szczególnie zaś upodobano sobie jej amerykańską odmianę – piwo AIPA, które cechuje się jeszcze bogatszymi walorami smakowo-aromatycznymi, wynikającymi z użycia amerykańskich odmian chmieli.

Charakterystyka piwa AIPA

Czego należy się spodziewać po piwie AIPA? Przede wszystkim o ile w angielskich IPA na pierwszy plan wysuwają się nuty kwiatowo-owocowe, o tyle w American IPA należy spodziewać się przede wszystkim żywicy oraz cytrusów – charakterystycznych nut dla amerykańskich chmieli. Słodowość jest tu również niższa aniżeli w przypadku tradycyjnego IPA. 

Kluczowy jest także smak, który odzwierciedla charakter amerykańskich chmieli. Podstawą są – podobnie jak w aromacie – żywica i cytrusy. Dopuszczalne są także lekkie posmaki owocowe czy karmelowe. 

Piwo AIPA w ofercie Doctor Brew

Podstawowym reprezentantem stylu AIPA w ofercie Doctor Brew jest American IPA – drugie uwarzone przez nasz browar piwo. Sporą popularnością cieszy się Kinky Ale – piwo, które zdobyło pierwsze miejsce teście polskich piw w stylu American IPA, przeprowadzonym przez Tomasza Kopyrę z blogu blog.kopyra.com. Wiele piw w stylu single hop, znajdujących się w naszej ofercie, można zaliczyć jako AIPA, m.in. Cascade IPA czy Lemon Drop IPA.

Chcesz przekonać się za co cenione jest piwo uwarzone w stylu AIPA? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...