Najistotniejsze z naszego punktu widzenia jest to, że piwa górnej fermentacji, tzw. „Ale”, napędzają piwną rewolucje w Polsce. Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić, czym tak właściwie charakteryzuje się ta linia piwa.

Piwa górnej fermentacji

Jeszcze kilka lat temu można było śmiało powiedzieć, że praktycznie nie warzono w Polsce piw górnej fermentacji. Wszystkie lagery, pilsnery, to nic innego jak piwa dolnej fermentacji. Co to znaczy? Są one produkowane z wykorzystaniem drożdzy fermentujących w niskich temperaturach.

Metoda produkcji piwa zwana fermentacją górną, polega na fermentowaniu piwa w temperaturze w granicach 16 – 24 stopni C. Warto nadmienić, że to właśnie „praca” drożdzy powoduje, że piwo typu „Ale” jest pełniejsze, bogatsze w smaku i aromacie.

Najpopularniejszymi piwami typu Ale w ofercie Doctor Brew są Sunny Ale i Kinky Ale. Pierwsze z nich charakteryzuje się mocnym cytrusowym aromatem i wyrazistą goryczką – w przypadku Kinky Ale smakosze najczęściej wskazują na brzoskiwinię, cytrusy i owoce tropikalne. To oczywiście nie wszystkie „Ale”, które Doctor Brew ma do zaoferowania. Nie tylko Sunny Ale i Kinky Ale, ale także nasze piwa pszeniczne (Australian Weizenbock, American Witbier, American Weizen) oraz American IPA czy Cascade IPA zaliczane są do piw górnej fermentacji.

Mapa piw typu „Ale”

Próbując wskazać genezę powstania piw „Ale” należy przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz do Wielkiej Brytanii, gdyż to właśnie tam znajduje się kolebka piw górnej fermentacji. W Anglii można spotkać bursztynowe Bittery i Pale Ale, solidnie chmielone i imperialne India Pale Ale (IPA), słabe sesyjne Mild Ale, ciemniejsze Brown Ale oraz Portery, a także bardzo mocne Barley Wine.

Irlandia z kolei jest ojczyzną słynnego Guinnessa, czyli Stouta – ciemnego piwa z zawartością palonych słodów. Przeskakując Morze Północne musimy zatrzymać się w Belgii, gdzie najbardziej znane są słynne piwa trapistów, warzone w zaledwie kilku opactwach przez mnichów. Są to mocne piwa jasne typu Tripel oraz odrobinę słabsze piwa ciemne typu Dubbel. Trunki o zbliżonym charakterze, zwane klasztornymi, warzą dziesiątki świeckich browarów na terenie całej Belgii. Słabsze, lecz również bardzo charakterystyczne dla Belgii są Witbiery, czyli doskonale orzeźwiające w upalne dni mętne piwa pszeniczne z dodatkiem kolendry i skórki pomarańczowej. Zupełnie inne piwa pszeniczne, choć również wytwarzane metodą górnej fermentacji, produkuje się Niemczech – głównie w Bawarii. Tamtejsze Weizeny cechują się charakterystycznymi nutami bananowo-goździkowymi w zapach i smaku.

Piwna rewolucja

Obecnie w toku rewolucji piwnej, nie sposób wyobrazić sobie nowofalowego browaru bez piw typu „Ale”. Wszelkie India Pale, Session India Pale Ale, Amerykańskie Pale Ale, Australian Pale Ale, New Zealand Pale Ale, Sunny Ale, a nawet Polish Single Hop India Pale Ale są znane w rozmaitych zakątkach świata. Piwa te zbierają znakomite recenzje i śmiemy twierdzić, że to właśnie one będą stanowiły o przyszłości piwa.

Chcesz spróbować najlepszych piw typu „Ale”? Sprawdź gdzie możesz kupić piwa Doctor Brew!

 

0 0 0
Wczytywanie...