Piwa w stylu Weizen należą do kategorii piw pszenicznych, czyli jednego z najstarszych typów piw. Krajem ich pochodzenia są Niemcy i to z języka niemieckiego wzięła się ich nazwa, bowiem „Weizen” to po prostu „pszenica”. Czym jednak charakteryzują się piwa pszeniczne?


Czym są Weizeny?

Weizeny dzielimy na wiele różnych podkategorii, a do najbardziej znanych należą Hefeweizen i Dunkelweizen. Początkowo warzeniem piwa zajmowały się klasztory, m.in. Franciszkanie i Paulini, stąd odniesienia w nazwach dzisiejszych piw pszenicznych i wzorach etykiet do zakonników. Cechą, którą powinny się wyróżniać Weizeny to wyrazisty smak goździka oraz bananów. Niektórzy koneserzy zwracają uwagę także na waniliowy charakter piwa, a jeszcze inni na posmak nuty gumy do żucia, który w istocie mogą zaakcentować posmaki bananowe. Kluczowa jest wyczuwalność delikatnego, trochę chlebowego albo zbożowego smaku pszenicy oraz słodkość słodu pilzneńskiego. Chmiel nie gra większej roli w piwach pszenicznych, bowiem jest niemal niewyczuwalny.

Charakterystyka

Nazwa Hefe-Weizen pochodzi od niemieckich słów „Hefe” czyli drożdże i „Weizen” czyli pszenica. Inna nazwa tego piwa to Weissbier, czyli piwo białe. Reprezentantem Hefe-Weizena w ofercie Doctor Brew jest American Weizen Ciemne pszeniczne, czyli Dunkelweizen według wzorca jest piwem o mocy zbliżonej do Hefe. Jeśli chodzi o ekstrakt to Dunkelweizen powinien zmieścić się pomiędzy 11–13,8° Blg. Piwem z oferty Doctor Brew, który korzysta z tradycji Dunkelweizenów jest Black Weizen. Wyróżnia się on jednak ciemniejszą barwą i wyższą goryczką i wyższym ekstraktem niż w przypadku klasycznych piw z tego stylu. Zgodny z niemiecką tradycją Dunkelweizen powinien składać się przynajmniej z 50% słodu pszenicznego, resztą mogą stanowić słody monachijski, wiedeński, karmelowe lub palone (dodawane są także po to, by je przyciemnić). Podobnie jak w przypadku jasnych pszenic, fermentacja powinna być prowadzona przy użyciu specjalnych szczepów drożdży, które odpowiedzialne są za typowe dla niemieckich poprzeczniaków nuty bananów i goździków, które w tym stylu są jak najbardziej pożądane.

Sposób podania

O czym należy pamiętać, w momencie, gdy spotykamy się Weizenem? Otóż piwa te należy podawać schłodzone w temperaturze około 4-9 oC, zawsze w dedykowanym szkle, czyli wysokiej, wąskiej szklance rozszerzającej się do góry, aby pomieścić obfitą pianę. Serwowanie piwa pszenicznego to prawdziwy rytuał. Najpierw nalewamy do szklanki nieprzerwanym strumieniem około 4/5 objętości butelki – początkowo piwo lejemy po ściance, a następnie zmieniamy kąt nalewania tak, aby wytworzyć pianę. Pozostałe w butelce piwo mieszamy z drożdżami kręcąc butelką i delikatnie wylewamy na pianę. Chcesz spróbować najlepszych piw pszenicznych? Zapoznaj się z naszą ofertą!  

0 0 0
Wczytywanie...