Z czego pije się piwo? Zapewne wielu odpowiedziałoby, że „z puszki lub z butelki” jednak to nie jest do końca prawda. Otóż piwo pije się najczęściej ze szkła, którego przez tysiące lat historii browarnictwa doczekaliśmy się wiele ciekawych odmian. Dzisiejszy wpis na blogu Doctor Brew pomoże wam poznać kilka mniej i bardziej popularnych naczyń przeznaczonych dla najlepszego delektowania się piwem.

Najpopularniejszym naczyniem do picia piwa jest kufel. Jednak nie każdy rozumie czym tak naprawdę kufel jest, dlatego przygotowaliśmy dla was mały quiz pod tytułem „Czy to jest kufel?” Gotowi? No to zaczynamy!

  • 1. Czy to jest kufel?

     1

  • 2. A może to?

    2

  • 3. No to może to jest kufel?

    3

No dobrze, nie będziemy was dłużej trzymać w niepewności. Z zaprezentowanych naczyń tylko jedno można nazwać pełnoprawnym kuflem i jest on zaprezentowany na obrazku numer 1. Kufel to naczynie „z uchem”, które może być wykonane ze szkła, ceramiki, metalu, drewna a także innych mniej popularnych materiałów. Na świecie istnieje wiele modeli kufli i zapewniamy was, że każdy jeden jest absolutnie zachwycający. Pamiętajmy jednak, że „kufel” bez uchwytu to po prostu zwykła szklanka.

Prawdziwa miłość Brytyjczyków

Czym więc jest naczynie zaprezentowane na obrazku numer 2. Otóż to jest nonic, czyli klasyczna angielska szklanka, którą często możemy zobaczyć na brytyjskich filmach. Nonic przeznaczony jest do piw typu Ale i nazywany jest również szklanką pintową. Jak odróżnić go od zwykłej szklanki do piwa? Otóż nonic posiada charakterystyczne wyżłobienie w górnej części i mieści w sobie dokładnie jedną imperialną pintę. Dzięki niewielkiej wysokości oraz szeroko otwartej powierzchni szklanki, cieszy zmysły złożoną kompozycją chmielu i karmelu, które często dominują w klasycznych piwach typu Ale.

POKAL

Zdjęcie numer 3 prezentuje natomiast pokal, czyli charakterystyczne naczynie do podawania piwa, drinków i koktajli. Pokale posiadają nieodzowną nóżkę u podstawy oraz smukłą cześć górną (zazwyczaj dosyć wysoką). Przypadną szczególnie do gustu tym entuzjastom piwa, którzy lubią obserwować jak napój „pracuje”, jak każdy bąbelek mknie ku górze przesuwając się po ściankach szkła. 3 Coraz częściej w pubach serwujących niecodzienne alkohole możemy się natknąć na naczynie takie jak to na obrazku powyżej. To szkło nosi nazwę snifter i często jest mylone z pokalem. Różni się niewielką nóżką, zwężanym u góry otworem, który ma za zadanie gromadzić aromaty wydobywające się z napoju. Sniftery można stosować do degustacji piwa jak również koniaków.

Dziecko piwnej rewolucji

Na koniec zaprezentujemy jeszcze jeden rodzaj szkła, w którym smak piwa nabiera zupełnie nowego znaczenia. Mowa tutaj oczywiście o TeKu, czyli specjalnym szkle przeznaczonym do degustacji piwa przez jurorów na konkursach piwnych. Chociaż samo szkło wygląda niecodziennie i przypomina raczej kieliszek do wina, nic bardziej mylnego. 5 Dzięki swojemu kształtowi, TeKu doskonale gromadzi aromaty i pozwala poczuć każdą nutkę zapachową oraz smakową piwa. Wysoka nóżka dodaje mu elegancji oraz pozwala na swobodne obracanie szkła w palcach, by dostrzec kolor i klarowność piwa. TeKu to szkło uniwersalne, wygodne i niewątpliwie piękne. Dlatego w naszej ocenie, powinien znaleźć swoje miejsce na półce każdego pasjonata piwa. Wiemy, że dobrze dobrane szkło pozwoli cieszyć się całym pięknem koloru, piany oraz smaku piwa w zależności od jego typu. Gwarantujemy, że poczujecie znaczącą różnicę pijąc jasne pszeniczne piwo z pokala, a nie z ciężkiego kryształowego kufla. A mocne intensywnie pachnące piwa odkryjecie na nowo pijąc je ze śniftera lub szkła typu TeKu. Zapraszamy również do degustacji piw Doctor Brew, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.  

0 0 0
Wczytywanie...