Alchemia browarnicza

Wysładzanie w piwie – czym jest ten proces?

O filtracji pisaliśmy już ostatnio, jednak należy pamiętać, że procesowi temu nieustannie towarzyszy wysładzanie w piwie. Na czym polega, jaki jest jego cel i jakie efekty uzyskamy, gdy zajdzie? Wysładzanie w piwie – czym jest? Wysładzanie to proces, który rozpoczynamy po zakończeniu filtracji. Konieczność jego przeprowadzenia wynika z faktu, że niezależnie od przeprowadzonej filtracji część … Czytaj dalej Wysładzanie w piwie – czym jest ten proces?

Czym jest filtracja w procesie warzenia piwa?

W kolejnym z naszych tekstów poświęconych piwowarstwu, chcielibyśmy zająć jedną z ważniejszych kwestii, związanych z warzeniem piwa. Czym jest filtracja w procesie warzenia i jaki jest jej główny cel? Czym jest filtracja w procesie warzenia? Filtracja to jeden z procesów, który przeprowadzony jest podczas warzenia piwa. Ma on jeden zasadniczy cel: odseparowanie nierozpuszczalnych i nieprzydatnych … Czytaj dalej Czym jest filtracja w procesie warzenia piwa?

Amerykańskie chmiele – co świadczy o ich sukcesie?

Piwna rewolucja wprowadziła do Polski wiele innowacji. Najważniejszą z nich były oczywiście piwa India Pale Ale, które nie były wcześniej specjalnie znane w miejscach innych niż zacisza piwowarów domowych. Ciekawszym aspektem są amerykańskie chmiele i ich uwielbienie dla nich, widoczne chociażby w popularności opartych na nich piw w stylach American India Pale Ale i American … Czytaj dalej Amerykańskie chmiele – co świadczy o ich sukcesie?

Alfa-kwasy w chmielu – co oznaczają?

IBU, czyli jednostka goryczki, jest jednym z podstawowych elementów, na jakie zwracają uwagę osoby zainteresowane piwną rewolucją. Prawdopodobną ilość goryczki w piwie jesteśmy w stanie ocenić jeszcze przed wsypaniem chmielu (z którego to podchodzi goryczka) do brzeczki. W jaki sposób? Co oznaczają alfa-kwasy w chmielu i dlaczego są tak ważne przy wybieraniu składników do piwa?  … Czytaj dalej Alfa-kwasy w chmielu – co oznaczają?

Dodatki do piwa, czyli nie tylko skórka pomarańczowa

Kiedy mówimy o dodatkach do piwa, najczęściej wymieniana jest skórka pomarańczowa. To nie jedyny składnik, który może zostać dodany, by wzmocnić walory smakowe. Jakie w takim razie istnieją jeszcze dodatki do piwa, które mogą się w nim znaleźć oprócz słodu, chmielu, drożdży i wody? Najsłynniejsze dodatki do piwa Najsłynniejszym dodatkiem do piwa jest oczywiście skórka pomarańczowa, którą … Czytaj dalej Dodatki do piwa, czyli nie tylko skórka pomarańczowa

Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?

Pasteryzacja piwa w ciągu kilku ostatnich lat stała się synonimem największego zła, jakie można wyrządzić piwu. Według tego, co próbują nam wmówić reklamy, piwo pasteryzowane jest znacznie gorsze jakościowo, mniej naturalne, a sam proces psuje wszelkie walory smakowe i aromatyczne. Ale czy aby na pewno pasteryzacja piwa jest procesem negatywnym? Czym jest pasteryzacja piwa? Fraza … Czytaj dalej Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?

Rodzaje fermentacji piwa – górna, dolna i spontaniczna

Piwa dolnej fermentacji, górnej fermentacji, spontanicznej – o co chodzi? Dlaczego osoby zainteresowane tematyką piw tak zwracają uwagę na ten aspekt? Nie da się ukryć, że rodzaje fermentacji piwa  w dużej mierze wpływają na uwypuklenie walorów aromatycznych i smakowych wyrobów, stąd smakosze bardzo często zwracają uwagę na ten element charakterystyki piwa. Rodzaje fermentacji piwa Fermentacja … Czytaj dalej Rodzaje fermentacji piwa – górna, dolna i spontaniczna

Słód monachijski, czyli co dodaje się do ciemnych piw?

Słód monachijski to rodzaj słodu jęczmiennego dodawany przede wszystkim do ciemnych piw, ale służyć może również jako dodatek do jasnych styli. Jak wpływa na piwo i jakie są jego właściwości?  Słód monachijski – właściwości: Słód monachijski produkowany jest zazwyczaj z ziarna gorszej jakości, dzięki czemu zawiera większe ilości białka. Jego głównym celem jest nadanie piwu … Czytaj dalej Słód monachijski, czyli co dodaje się do ciemnych piw?

Słód wiedeński – charakterystyka

Słód pale ale, słód pilzneński, słody karmelowe, słody palone – to wszystko to słody jęczmienne, stanowiące podstawowy składnik większości piw. Co ciekawe, poszczególne rodzaje tego surowca nie tylko różnią się wyglądem i zapachem, ale potrafią również nadać uwarzonemu piwu zupełnie inne walory. Część z nich przeznaczona jest wyłącznie w formie dodatku i stanowić może zaledwie małą … Czytaj dalej Słód wiedeński – charakterystyka

Refermentacja piwa – co to jest?

Ostatnio o piwach Doctor Brew jest znów głośno z dwóch powodów: ze względu na przeznaczenie piw na eksport, część produkcji została przeniesiona do Browaru Czarnków (dawniej znanym jako Browar Gontyniec). Ponadto zarówno w Czarnkowie, jak i w Bartku zaczęliśmy wykorzystywać proces zwany refermentacją w butelkach. Co to jest refermentacja piwa i dlaczego wieść o wprowadzeniu … Czytaj dalej Refermentacja piwa – co to jest?