Kiedy mówimy o dodatkach do piwa, najczęściej wymieniana jest skórka pomarańczowa. To nie jedyny składnik, który może zostać dodany, by wzmocnić walory smakowe. Jakie w takim razie istnieją jeszcze dodatki do piwa, które mogą się w nim znaleźć oprócz słodu, chmielu, drożdży i wody?

Najsłynniejsze dodatki do piwa

Najsłynniejszym dodatkiem do piwa jest oczywiście skórka pomarańczowa, którą opisywaliśmy w tekście skórka pomarańczy w piwie – co daje?”. Oprócz tego w piwach często można spotkać takie dodatki do piwa jak: 

Kolendra – przyprawa charakterystyczna dla kuchni azjatyckiej, stosowana najczęściej w piwach pszenicznych takich jak belgijski witbier czy niemiecki gose. Do tego drugiego stosowane są również sól i kwas mlekowy. Kolendra uwydatnia ziołowe i kwaskowate posmaki.

Płatki dębowe – dodawane są zwykle podczas cichej fermentacji. Nadają piwu lekko waniliowy posmak, który jest szczególnie charakterystyczny dla piw leżakujących w beczkach po takich alkoholach jak bourbon, brandy czy whisky. 

Płatki żytnie – tego typu dodatki do piwa największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych. Nadają piwu pełnię z charakterystycznym żytnim posmakiem, któremu jednak trudno odmówić subtelności i delikatności.

Płatki owsiane – są podstawowym składnikiem piwa uwarzonego w stylu oatmeal stout, którego charakteryzuje lekki aromat palony i bardzo gładki smak, dzięki czemu wydaje się piwem znacznie bardziej przystępnym niż tradycyjny stout. 

Laktoza – używana do piw uwarzonych w stylu milk stout. Dzięki niej uzyskujemy charakterystyczną dla tych piw słodycz. Zapewniane jest to dzięki temu, że cukier mleczny nie zostaje przerobiony przez drożdże. 

Kawa – dodawana do piw uwarzonych w stylu coffee stout. Ziarna kawy nadają piwu mocnego, kawowego aromatu. 

 Chcesz spróbować piw Doctor Brew, w których używane są najwyższej jakości składniki? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...