Ostatnio o piwach Doctor Brew jest znów głośno z dwóch powodów: ze względu na przeznaczenie piw na eksport, część produkcji została przeniesiona do Browaru Czarnków (dawniej znanym jako Browar Gontyniec). Ponadto zarówno w Czarnkowie, jak i w Bartku zaczęliśmy wykorzystywać proces zwany refermentacją w butelkach. Co to jest refermentacja piwa i dlaczego wieść o wprowadzeniu jej do piw Doctor Brew odbiła się takim głośnym echem wśród zwolenników piwnej rewolucji?

Co to jest refermentacja piwa?

Refrementacja piwa to nic innego jak wtórna fermentacja drożdży, polegająca na dodania do piwa surowca refermentacyjnego i rozlania produktu w takiej formie do butelek. Najczęściej składnikiem tym jest glukoza, słód, ekstrakt słodowy bądź tzw. rezerwa, czyli brzeczka nastawna, odlana jeszcze przed zadaniem drożdży. Podstawowym składnikiem do refermentacji jest bowiem cukier, który rozkłada się w butelce i następnie zamieniaj się w alkohol i CO2. Co ciekawe, dla potrzeb piwowarów domowych wymyślono nawet specjalne cukierki do refermentacji.

Zalety refermentacji

Główna zaletą wykorzystania procesu refermentacji piwa w butelkach jest przedłużenie daty ważności uwarzonego produktu bez zmniejszenia walorów aromatyczno-smakowych, co ma miejsce w przypadku mikrofiltracji, stosowanej na ogół w piwach koncernowych. Dlatego też w przypadku piw przeznaczonych na eksport wprowadzenie tego procesu było koniecznie, aby każdy beergeek z zagranicy mógł w pełni cieszyć się smakiem sygnowanym marką Doctor Brew.

Owszem, refermentacja zwiększa stężenie ekstraktu oraz zawartość dwutlenku węgla, jednak procesowi temu można w prosty sposób zapobiec, modyfikując samą recepturę piwa i uwzględniając w niej wszelkie zmiany, które zajść mogą w procesie fermentacji wtórnej. Odpowiednia ilość cukru pozwala na uzyskanie takiego stopnia nagazowania, jaki zakłada piwowar. W związku z tym osoby, które pokochały smak jednego z piw Doctor Brew i zastanawiają się, jakie zmiany zajdą w propozycji refermentowanej, nie muszą się niczego obawiać. Nietypowym przykładem może być tu wyłącznie American Witbier, którego najnowsza wersja wprowadza lekkie zmiany w składzie – wiążą się one jednak bezpośrednio z próbą stworzenia jeszcze lepszej receptury piwa, nie zaś z procesem refermentacji.

Chcesz spróbować refermentowanych piw Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć! 

0 0 0
Wczytywanie...