Piwa dolnej fermentacji, górnej fermentacji, spontanicznej – o co chodzi? Dlaczego osoby zainteresowane tematyką piw tak zwracają uwagę na ten aspekt? Nie da się ukryć, że rodzaje fermentacji piwa  w dużej mierze wpływają na uwypuklenie walorów aromatycznych i smakowych wyrobów, stąd smakosze bardzo często zwracają uwagę na ten element charakterystyki piwa.

Rodzaje fermentacji piwa

Fermentacja górna – w przeprowadzeniu tego procesu używane są drożdże górnej fermentacji, które do działania wymagają temperatur w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Surowiec osadza się na powierzchni brzeczki, a do tego wydzielana jest większa ilość produktów ubocznych takich jak alkohole oraz estry owocowe. Sprawia to, że piwa, do których warzenia używa się drożdży górnej fermentacji charakteryzują się bogatszymi, bardziej złożonymi wartościami aromatyczno-smakowymi. 

Rodzinę styli piwnych, do których produkcji wykorzystywana jest fermentacja górna nazywamy ale. Nazwa ta wzięła się od staroangielskiego słowa oznaczającego piwo. Wiąże się to z faktem, że historycznie tego rodzaju piwa były warzone przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wśród piw ale wymienić możemy takie style piwne jak: IPA, APA, stout, bitter, old ale czy pszeniczne propozycje jak witbier, weizen czy weizenbock. 

Fermentacja dolna – przeprowadzana jest za pomocą drożdży dolnej fermentacji, w których proces ten przeprowadzany zostaje w niższych temperaturach. Co za tym idzie surowiec osadza się na dnie fermentora, a do samej brzeczki przechodzi więcej dwutlenku węgla. Wpływa to na fakt, że piwo uwarzone za pomocą drożdży dolnej fermentacji jest bardziej orzeźwiające i cechuje się pełnym smakiem. 

Rodzinę styli piwnych, w których przeprowadzana jest fermentacja dolna nazywamy lagerami. Ich nazwa wzięła się od niemieckiego czasownika lagern oznaczającego leżakowanie i wiąże się z faktem, że dawniej jedyną używaną metodą ich utrwalania było przechowywanie przez długi czas w niższych temperaturach, przy czym w żaden sposób piwa te nie traciły na świeżości. Wśród lagerów możemy wyróżnić takie style piwne jak: lager, porter bałtycki, piwo marcowe, koźlak, pilzner

Fermentacja spontaniczna – fermentacja wyjątkowo nietypowa, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych piw fermentacja nie jest kontrolowana przez piwowara. Drożdże wyłapywane są bowiem z… powietrza. W taki sposób powstaje piwo nazywane lambiciem. Chmiel w nim stosowany ma na celu dać subtelną goryczkę oraz zabezpieczyć przed rozwojem bakterii, które mogłoby zepsuć piwo. Czas leżakowania tego rodzaju piwa trwa od roku do nawet trzech lat.

Jeżeli wiesz, jakie są rodzaje fermentacji i chcesz spróbować piw Doctor Brew, warzonych przy użyciu drożdży górnej i dolnej fermentacji, sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...