O tym, że chmiel jest w piwie zaledwie przyprawą pisaliśmy już w tekście „Obalamy mity: piwo to zupa chmielowa”Co w takim razie jest najważniejszym składnikiem piwa? Oczywiście słód. Najczęściej zaś używany jest słód jęczmienny, bez którego nie potrafimy sobie wyobrazić piwa i to nawet jeżeli mamy pełną świadomość istnienia żytnich czy pszenicznych odmian piwa, obchodzących się bez tego surowca. 

Czym jest słód jęczmienny?

Jeżeli myślicie, że słód jęczmienny to syntetyczna substancja, jesteście w głębokim błędzie. To w pełni naturalny składnik, powstający w wyniku przeprowadzeniu procesu słodowania na ziarnach jęczmienia. Proces ten polega na namoczeniu ziarna, oczekiwaniu na jego zakiełkowanie, wysuszeniu i zmieleniu,  chociaż aby uzyskać słód o określonej właściwości, należy zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność i czas suszenia. 

Rodzaje słodu jęczmiennego

Słód jęczmienny posiada wiele różnych rodzajów, dzięki którym w łatwy sposób możemy uzyskać zupełnie inne piwo:

Słód pilzneński – jeden z podstawowych słodów. Używany jest zarówno w piwach dolnej, jak i górnej fermentacji. Nadaje piwu jasną barwę;

Słód pale ale – stosowany do piw o brytyjskim rodowodzie takich jak IPA, stouty czy portery. Nadaje piwu bursztynową barwę;

Słód monachijski – używany w piwach dolnej i górnej fermentacji. Dzięki niemu otrzymujemy piwo o ciemnej, czerwono-bursztynowej barwie oraz wyrazistej słodowej podbudowie. Może występować w odmianie jaśniejszej i ciemniejszej.

Słody karmelowe – stosowany w kategorii dodatku. Nadaje piwu ciemną barwę. W smaku zaś da się wyczuć dzięki niemu nuty karmelowe, mocną słodowość oraz odczucie pełniejszego smaku. Ponadto bardzo dobrze wpływa na pienistość.

Słody palone/barwiące/czekoladowe/czarne – Nadają piwu ciemnej barwy, a ponadto wnoszą do niego aromaty palone, karmelowe, kawowe czy orzechowe. Ze względu na ich mocne działanie, dodawane są do zasypu w ilościach nieprzekraczających 5%.

Słód jęczmienny a chmiel

Słód jęczmienny swego czasu był swego czasu bohaterem dość krzywdzącej dla piw plotki, której echa odbijają się na branży do dziś. Powszechne stało się bowiem twierdzenie, jakoby enigmatyczny napis informujący o zawartości słodu jęczmiennego oznaczał, że w piwie nie użyto chmielu – jest to oczywiście nieprawda, gdyż dwa te surowce w żaden sposób się nie wykluczają. Być może popularność tego stwierdzenia wynika z faktu, że – tak jak już wspominaliśmy – często piwo nazywane jest „zupą chmielową”, podczas gdy na rynku można spotkać wiele piw bezchmielowych. I, co ważne, wcale nie muszą być gorsze od tych nachmielonych, choć niewątpliwie dostarczają nieco innych wrażeń. Napis „zawiera słód jęczmienny” był z kolei ostrzeżeniem dla osób uczulonych na ten składnik, gdyż według polskiego prawa należy informować na etykiecie o wszystkich alergenach, występujących w produkcie. 

Chcesz spróbować piw oparty na najwyższej jakości słodach? Sprawdź, gdzie można je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...