Słód monachijski to rodzaj słodu jęczmiennego dodawany przede wszystkim do ciemnych piw, ale służyć może również jako dodatek do jasnych styli. Jak wpływa na piwo i jakie są jego właściwości? 

Słód monachijski – właściwości:

Słód monachijski produkowany jest zazwyczaj z ziarna gorszej jakości, dzięki czemu zawiera większe ilości białka. Jego głównym celem jest nadanie piwu charakterystycznej ciemnej, czerwono-bursztynowej barwy oraz wzmocnienia nut słodowych i – co za tym idzie – nadanie piwu pełności smaku. 

Niższa aktywność enzymatyczna (przemiana skrobi w cukry proste) sprawia, że piwo uwarzone wyłącznie przy pomocy słodu monachijskiego zawierać będzie mniej alkoholu aniżeli takie, w którym wykorzystywany został wyłącznie słód pilzneński. Najczęściej jednak ta odmiana słodu wykorzystywana jest zaledwie jako dodatek, stanowiący od 10 do 60% zasypu. Co ważne, scukrzanie odbywa się o wiele dłużej niż w przypadku pozostałych odmian tego surowca.

Słód monachijski – odmiany:

Słód monachijski może występować w dwóch odmianach:

Słód monachijski ciemny – jego barwa wynosi od 20 do 28 EBC

Słód monachijski jasny – jego barwa wynosi od 12 do 17 EBC. W związku z tym najlepiej służy jako dodatek do piw, w których chcemy zachować jaśniejszą barwę i postawić jednocześnie na bardziej słodowy, pełny charakter. 

Słód monachijski wykorzystywany był również w piwach., znajdujących się w ofercie Doctor Brew. Mogliśmy go znaleźć w ciemnym Black Abbey oraz uwarzonym wspólnie z piwnym vlogerem, Simonem Martinem, Anabelle Belgian IPA  

Chcesz spróbować piw Doctor Brew warzonych z wykorzystaniem najwyższej jakości słodów? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...