Słód pale ale, słód pilzneński, słody karmelowe, słody palone – to wszystko to słody jęczmienne, stanowiące podstawowy składnik większości piw. Co ciekawe, poszczególne rodzaje tego surowca nie tylko różnią się wyglądem i zapachem, ale potrafią również nadać uwarzonemu piwu zupełnie inne walory. Część z nich przeznaczona jest wyłącznie w formie dodatku i stanowić może zaledwie małą część zasypu. Słód wiedeński nie jest co prawda tego typu surowcem i jak najbardziej jest możliwe uwarzenie piwa wyłącznie z jego użyciem, ale i tak warto przyjrzeć się mu bliżej.

Co daje słód wiedeński? 

Słód wiedeński charakteryzuje się barwą 5,5-9 EBC i stosowany jest zazwyczaj przy warzeniu piwa o jasnej barwie, aby nadać mu złocisty lub pomarańczowy odcień. Do tego pogłębia pełnię smakową piwa i nadaje mu lekko słodowy charakter. O możliwości stanowienia do 100% zasypu świadczy fakt, że słód tego typu charakteryzuje się niską aktywnością enzymatyczną. Co za tym idzie, w piwie uwarzonym przy użyciu tego typu słodu skrobia ma słabszą zdolność do przemiany w cukry proste. Jeżeli chcesz wiedzieć, czemu jest to takie ważne, zapraszamy do przeczytania naszego tekstu o ekstrakcie w piwie.

Słód wiedeński w piwach Doctor Brew

Słód wiedeński w piwach Doctor Brew używany jest w formie dodatku do zasypu. Stosowany był w takich piwach jak:

Doctor Brew Sunny Ale – pierwsze piwo uwarzone przez browar Doctor Brew, które błyskawicznie zyskało rzeszę zwolenników ze względu na lekkość i pijalność, która jednak w żaden sposób nie kłóci się z wyrazistą goryczką. 

Doctor Brew Summer Ale – laik mógłby określić to piwo jako sesyjną wersję Sunny Ale, ale to spore uproszczenie. Przede wszystkim Summer Ale jest jeszcze łagodniejsze i słodsze niż poprzednia propozycja. W smaku zaś bardziej niż owoce tropikalne i cytrusy wyczujemy białe owoce.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, w których użyto najwyższej jakości słodów? Zobacz, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...