O filtracji pisaliśmy już ostatnio, jednak należy pamiętać, że procesowi temu nieustannie towarzyszy wysładzanie w piwie. Na czym polega, jaki jest jego cel i jakie efekty uzyskamy, gdy zajdzie?

Wysładzanie w piwie – czym jest?

Wysładzanie to proces, który rozpoczynamy po zakończeniu filtracji. Konieczność jego przeprowadzenia wynika z faktu, że niezależnie od przeprowadzonej filtracji część cukrów wciąż będzie uwięziona w młócie. Należy więc je odzyskać. Wysładzanie inaczej bywa nazywane ługowaniem lub wysadzaniem młóta.

Wysładzanie w piwie – rodzaje

W wysładzaniu najlepiej wykorzystać wodę o temperaturze wynoszącej ok. 72 stopni, dzięki czemu wypłuczemy z młóta wyłącznie cukry bez tanin i skrobi. Jednak w przypadku amatorskich prób warzenia piwa wystarczająca jest już zwykła woda z kranu. Wysładzanie można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Wysładzanie ciągłe

Podstawą jest tu monitorowanie poziomu wody w kadzi filtracyjnej. Należy nie dopuścić do odsłonięcia powierzchni młóta poprzez dolewanie wody w taki sposób, by ta unosiła się od 2 do 5 cm nad młótem. Dolewanie powinno odbywać się bardzo ostrożnie i małymi porcjami, najlepiej między 0,5 do 1 L. Należy również dbać o to, by woda nie mieszała się z brzeczką, ale ją spychała w dół. Można temu zapobiec, stawiając naczynie na powierzchni młóta i do niego nalewać wody. Jednak w związku z tymi problemami, wysładzanie ciągłe uważane jest za metodę bardziej wymagającą.

  • Wysładzanie na raty

O wiele prostsza metoda, która polega na spuszczeniu filtratu do samego końca, a następnie dolaniu wody w taki sposób, aby przykrywała całe młóto. Kolejno należy przemieszać całość i powtórzyć spuszczenie aż do uzyskania pożądanego efektu.

Istnieje również jeden sposób, który paradoksalnie wiąże się z zupełną rezygnacją z wysładzania. Polega on na dolaniu do kadzi tyle wody, ile domyślnie przeznaczonej by było na przeprowadzenie tego procesu, a następnie spuszczenie całego filtratu.

Należy pamiętać o tym, że wysładzanie kończymy wtedy, kiedy otrzymamy wystarczającą ilość filtratu do otrzymania założonej ilości piwa.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, warzonych przy użyciu surowców najlepszej jakości? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...