Rozprzestrzeniona informacja o negatywnym wpływie pasteryzacji na piwo przyczyniła się do tego, że coraz więcej browarów koncernowych zaczęło warzyć piwa niepasteryzowane. Oczywiście tenże wpływ jest mitem, o czym pisaliśmy już w tekście „Pasteryzacja piwa – dobra czy faktycznie zła?”. Zwróciliśmy tam uwagę na to, że istnieje proces o wiele bardziej złowrogi dla smaku i aromatu – mikrofiltracja piwa. Dlaczego jest taka szkodliwa?

Czym jest mikrofiltracja piwa?

Mikrofiltracja to jeden z procesów utrwalania piwa, służący wydłużeniu daty ważności. Polega na filtracji poprzez wykorzystanie specjalnej siatki, nieprzepuszczającej bakterii czy wszelkiego rodzaju zawiesin. Niestety, wiąże się to również z niemożnością przepuszczenia drożdży, które mają spory wpływ na walory smakowo-aromatyczne piwa.

Zresztą, wyobraźcie sobie belgijskie IPA, pozbawione fenolowych zapachów albo weizena pozbawionego bananowo-goździkowego aromatu. Krótko mówiąc: mikrofiltracja doprowadza do tego, że piwa tracą to, co w nich najbardziej charakterystyczne. Jednocześnie przez brak obecności osadu drożdżowego są o wiele lżejsze w odbiorze. Nie zmienia to faktu, że nawet najciekawsze piwo straci mnóstwo swoich walorów pod wpływem mikrofiltracji. Ba, wśród piwowarów domowych słynne jest nawet hasło, że „filtracja to kastracja”.

Mikrofiltracja piwa – czym ją zastąpić?

Istnieją zdecydowanie mniej szkodliwe sposoby utrwalania piwa niż mikrofiltracja. Są to:

  • Pasteryzacja – proces polegający na ogrzaniu produktu do temperatury powyżej 70 stopni, ale nie większej niż 100 stopni, co doprowadza do zniszczenia lub zahamowania wzrostu drobnoustrojów.
  • Refermentacja – wtórna fermentacja drożdży, polegająca na dodaniu surowca refermentowanego, którym może być na przykład cukier, rozkładający się w butelce na alkohol i dwutlenek węgla. W żaden sposób nie wpływa na smak i aromat piwa, a zabezpiecza przed rozwojem bakterii.

Jeżeli chcesz spróbować niefiltrowanych piw Doctor Brew, w których możesz cieszyć się pełną rewią smaków i aromatów, sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

 

0 0 0
Wczytywanie...