Wchodząc do domu prawdziwego birofila można zdziwić się liczbą szklanek, służących do spożywania piwa. Takie zbieractwo nie wynika wyłącznie z pobudek kolekcjonerskich – różne szkła spełniają różne cele, a przez to używane są podczas spożywania określonych stylów piwnych. W związku z tym odpowiadamy na pytanie: w jakim szkle należy pić piwo?

Weizenglass

Ze względu na pianogenne właściwości słodu pszenicznego, w przypadku piw pszenicznych przydatna jest szklanka, która będzie trzymała wysoką pianę. Stąd pojawił się pomysł na stworzenie weizenglassa – wysokiej szklanki z wyrazistą talią i szerszą górą, dzięki czemu piana będzie trzymać się idealnie na powierzchni. Idealne nie tylko dla weizena i witbiera, ale również piw żytnich, uwarzonych w stylu roggenbier.

Snifter

Typowe szkło degustacyjne, w których zwyczajowo pije się koniak i brandy. Z uwagi na swoją charakterystyczną budowę bardzo dobrze uwypukla aromaty. Chociaż można w nim pić każdy styl piwny, zalecany jest przede wszystkim do piw wymagających o bardziej złożonym profilu aromatycznym. Stąd też w domu beergeeka z takiego szkła najchętniej spożywane będą piwa uwarzone w stylu Double (Imperial) India Pale Ale czy Russian Imperial Stout.

IPA Glass

Jak sama nazwa wskazuje, jest to szkło, które używane jest przede wszystkim do piw uwarzonych w stylu India Pale Ale. Stworzone zostało w taki sposób, aby uwypuklić złożony profil aromatyczny takich piw. Przez to cechuje się smukłością u podstawy i rozszerzeniem w górnej części.

Pokal

Pokal przypomina sniftera – jest jednak zdecydowanie smuklejszy. To właśnie ten rodzaj szkła można najczęściej spotkać w barach zaraz po tradycyjnej szklance. Stosowany jest przede wszystkim podczas degustacji piw lekkich, które cechują się niską złożonością, takich ja pilzner, American Pale Ale czy ciemny lager.

TeKu

Dziecko piwnej rewolucji, będące marzeniem każdego birofila. Szkło, które doskonale uwydatnia wszelkiego rodzaju aromaty w związku z czym stosowane są do piw, w których chcemy wyczuć jak najwięcej zapachów. Niestety, wszelkie wady też są bardziej uwypuklane w związku z czym należy dokładnie przemyśleć swój wybór przed degustacją piwa w takiej szklance.

Oczywiście dobre piwo będzie doskonale smakować w każdym szkle – gdy masz do czynienia z pozycją wyjątkową, nie musisz zastanawiać się, w jakim szkle należy pić piwo. Pamiętaj jednak, że dane szkło potrafi uwypuklić doznania z degustacji. Chcesz spróbować propozycji Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...