„Co powinna zawierać etykieta piwa?” to dość częste pytanie, zadawane przez osoby skonfundowane lakonicznymi informacjami umieszczanymi na butelkach piw. Według piwnej rewolucji, ze względu na szacunek do konsumenta, w dobrym zwyczaju jest jednak podawać dokładny skład. Dziś jednak zajmiemy się w naszym tekście tym, co powinno zawierać etykieta piwa oraz jakie informacje można dodatkowo na niej zawrzeć.

Co musi zawierać etykieta piwa?

Według prawa każde piwo powinno zawierać takie informacje jak:

Nazwa środka spożywczego – w przypadku piwa mowa po prostu o wpisaniu słowa piwo wraz z warunkami fizycznymi i szczególnym rodzajem przetwarzania. W przypadku piwa mowa tu o pasteryzacji i filtracji. Stąd też na piwach umieszczane są formuły w stylu Piwo jasne. Niepasteryzowane. Niefiltrowane.

Nazwa producenta – W przypadku piwa mowa po prostu o browarze, wprowadzającym dane piwo na rynek.

Wykaz składników – Najważniejsza informacją w tym przypadku jest to, że gdy piwo posiada mniej niż 1,2% alkoholu objętościowo nie ma obowiązku podawania jego składników. W przypadku piw koncernowych informacja ta, nawet jeżeli się pojawia, to zazwyczaj ograniczana jest do sformułowania Zawiera: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Alergeny – Jeżeli nie wiecie jeszcze, czemu na etykietach piwa napis „Zawiera słód jęczmienny” wyróżnia się na tle innych, sprawa jest prosta – słody są składnikami uczulającym. Stąd też nawet w przypadku piw, które mają powyżej 1,2% alkoholu, surowiec ten musi koniecznie pojawić się na etykiecie.

Data ważności i warunki przechowywania – Żaden produkt spożywczy nie może zostać dopuszczony do sprzedaży, kiedy jest przeterminowany. Data ważności i warunki przechowywania określają do kiedy – według przeprowadzonych w laboratoriach badań – piwo nie straci swoich właściwości smakowo-aromatycznych, jeżeli będzie przechowywane w sposób wskazany przez producenta. Dlatego jeżeli chcesz cieszyć się dobrym piwem, należy dokładnie przestrzegać informacji, zawartych na etykiecie.

Co można zawrzeć jeszcze na etykiecie piwa?

Piwa kraftowe zrewolucjonizowały sposób komunikacji z konsumentem. W końcu skoro jesteśmy dumni z uwarzonego przez nas piwa, dlaczego mielibyśmy wstydzić się jego składników? Dlatego też browary, warzące piwo rzemieślnicze nie korzystają z przywileju, jakim jest brak potrzeby umieszczenia informacji o składnikach piwa. Na etykietach piwa Doctor Brew, oprócz informacji wymaganych przez prawo, można dowiedzieć się o użytych rodzajach słodów, chmieli oraz goryczce, wyrażonej w jednostkach IBU. Dzięki temu osoba pijąca Doctor Brew dokładnie wie, czego należy spodziewać się po swoim ulubionym piwie.

Chcesz wiedzieć dokładnie, co spożywasz? Spróbuj piw Doctor Brew – na etykietach naszych piw zawsze znajdziesz dokładne informacje na temat użytych w nim składników!

0 0 0
Wczytywanie...