Piwowarstwo domowe stało u podstaw piwnej rewolucji. To właśnie piwowarzy, próbujący warzyć najlepszej jakości piwo w domowych pieleszach, przekształcili po jakimś czasie produkcję na własny użytek w browary kontraktowe. Jeżeli zastanawiasz się, jak powstaje piwo, odpowiedź znajdziesz w tym tekście.

Jak powstaje piwo?

Piwowar domowy musi stanąć przed jednym problemem: wyborem tradycyjnego warzenia z zacierem oraz zestawu „brew-kit”. O czym mowa? W kwestii warzenia można porównać piwo do… zupy. W związku z tym warzenie z zacierem można określić mianem tradycyjnego gotowania z naturalnych składników, podczas gdy „brew-kit” przypomina zalewanie gotowej zupki chińskiej. Jeżeli jednak chcemy w pełni kontrolować proces warzenia swojego piwa, lepiej nie wybierać drogi na skróty.

Samo warzenia piwa w domu i komercyjne w browarze nie różnią się od siebie zbytnio z wyjątkiem jednego zasadniczego faktu: skali. Do warzenia piwa domowego wystarczy duży garnek, zestaw do piwowarstwa domowego oraz słody, drożdże i główna przyprawa – chmiel. Wszystko to można kupić w internecie – łącznie zapłacimy za nie ok. 300 zł i jednorazowo uwarzymy od 10 do 20 litrów piwa. W browarach przemysłowych używane są za to wielkie kadzie, w których jesteśmy w stanie jednorazowo uwarzyć od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów.

Trudno określić jednoznaczne zasady warzenia piwa – każdy styl wymaga bowiem innego podejścia. Inaczej uwarzymy Russian Imperial Stouta, jeszcze inaczej American IPA. Różnią się one gatunkami słodów i chmielów, proporcjami poszczególnych składników oraz czasem dojrzewania, które owocują oczywiście innym smakiem.

Podstawa w warzeniu piw jest jednak zawsze taka sama:

  • Zacieranie słodu;
  • Gotowanie brzeczki (tworzona jest ze słodu, chmielu oraz wody);
  • Fermentacja brzeczki;
  • Leżakowanie piwa;
  • Rozlew piwa.

Łącznie proces od rozpoczęcia warzenia piwa do jego rozlewu może trwać nawet do 2 miesięcy.  Ze względu na skomplikowanie całego procesu, w kolejnych częściach naszej serii tekstów o warzeniu piwa będziemy szczegółowo opisywać poszczególne procesy warzenia.

Chcesz wiedzieć jak smakuje piwo warzone zgodnie z najwyższymi normami? Sprawdź ofertę Doctor Brew!

0 0 0
Wczytywanie...