Alkohol i chmiel doskonale utrwalają piwo, o czym świadczy historia z powstaniem takich styli piwnych jak Russian Imperial Stout oraz India Pale Ale. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej chmielone i najmocniejsze pod względem woltażu piwa mogą stracić swoje właściwości. W takim razie jak poznać wadliwe piwo?

Wadliwe piwo – jak je poznać?

Źle uwarzone piwo można poznać przede wszystkim po zapachu. Wśród aromatów, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z wadliwym produktem najpopularniejszymi są:

Masło – tego typu zapach świadczy o obecności w piwie diacetylu. To naturalny produkt fermentacji, który jednak w procesie warzenia powinien całkowicie zniknąć dla większości styli. Gdy do czynienia mamy z maślanym aromatem, istnieje prawdopodobieństwo, że w piwie użyto drożdży słabej jakości, zbyt wcześnie przerwano fermentację lub też doszło do zakażenia. Są style piwne, które tego typu aromatu nie uznają za wadę: najważniejszym z nich jest czeski pils.

Kukurydza, kapusta i inne gotowane warzywa – taki aromat świadczy o obecności w piwie DMS-u. DMS w niskich stężeniach wpływa na polepszenie aromatu piwa – kiedy mamy do czynienia z jego wysoką zawartością, zapach staje się bardzo nieprzyjemny. Przyczynami powstania tej wady może być zbyt niska temperatura wysładzania, zbyt powolne chłodzenie brzeczki, zbyt krótkie gotowanie,  lub nieprawidłowo przeprowadzona fermentacja.

Zgniłe jajko – świadczy o wysokim stężeniu siarkowodoru. Siarkowodór jest produktem ubocznym fermentacji, którego obecność w piwie jest na tyle niska, że powinna być niewyczuwalna. Obecność zapachu zgniłego jajka może świadczyć o złych warunkach, w których fermentowały drożdże, co jeszcze można uratować, szczególnie, że zapach siarkowodoru jest bardzo ulotny. Gorzej, gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną – wówczas piwo nadaje się wyłącznie do wylania.

Oprócz takich piw możemy również trafić na takie aromaty jak zapach autolizy, czyli aromat ziemniaków i przypalonego mleka. Jeszcze gorzej jest z merkaptanem i indolem, które zwane są wśród znawców piwnych zapachami „kiblowymi”. Świadczyć mogą one o zakażeniu bakteryjnym. 

Chcesz spróbować piw, które warzone są z najwyższą dbałością o jakość? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...