Kupujesz butelkę swojego ulubionego piwa, oglądasz je uważnie, a tu okazuje się, że na dnie coś wyraźnie pływa. Czyżby piwo się zepsuło? Nie, to tylko znak, że masz do czynienia z osadem, który świadczy o tym, że piwo nie jest filtrowane, lub/i jest refermentowane.

Czym jest osad na dnie piwa?

Zapamiętajmy jedną rzecz: osad na dnie butelki piwa nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – oznacza to, że piwo jest niefiltrowane. To z drożdży pochodzi osad, który może przestraszyć miłośników koncernowych eurolagerów – w końcu nie są oni przyzwyczajeni do tego, że na dnie ich butelki coś pływa. Wystarczy jednak zanurzyć usta w takim piwie, by odkryć, że niefiltrowane piwo cechuje się lepszymi właściwościami aromatyczno-smakowymi. W przypadku, gdy mamy do czynienia z piwem klarownym, najczęściej trafiamy również na przefiltrowanie, czyli pozbawienie piwa części walorów.

Klarowanie się piwa

Nim jednak dochodzi do momentu osadzania się osadu drożdżowego na dnie butelki, będziemy mieć do czynienia z piwem mętnym. Przez pewien czas po rozlaniu piwa do butelek musi się ono bowiem odpowiednio wyklarować. Nie musi to oznaczać oczywiście, że po określonym czasie piwo będzie w pełni klarowne: piwa pszeniczne, reprezentowane w ofercie Doctor Brew przez Australian Weizenbocka, American Witbiera i American Weizena słyną ze swojej mętności.

Co jeszcze wpływa na to, że piwo jest mętne?

  • Drożdże – mają największy wpływ na mętność/klarowność piwa. Najwięcej zależy tu od parametru zwanego flokulacją – mowa tu o zdolności łączenia się drożdży w grupy i opadania na dno. Im flokulacja jest wyższa, tym bardziej powinniśmy oczekiwać piwa klarownego – im niższa, tym bardziej zmętnionego.
  • Słody – słód pszeniczny wpływa w dużej mierze na tworzenie się mętności w piwie poprzez sporą zawartość białek. Najlepszym surowcem do wytworzenia klarownej brzeczki, która wpływa również na klarowność piwa, jest słód jęczmienny.
  • Chmielenie na zimno – chmiel, wrzucony do piwa podczas jego leżakowania, pozostawia po sobie osad, wpływający na mętność piwa. Tego rodzaju chmielenie stosowane jest często w stylu AIPA, które reprezentowane jest w Doctor Brew przez American IPA.

Należy więc pamiętać, że zmętnienie świadczy o tym, iż mamy do czynienia z piwem niefiltrowanym, a więc niepozbawionym swoich naturalnych właściwości aromatyczno-smakowych. Chcesz spróbować takich piw? Sprawdź ofertę Doctor Brew!

0 0 0
Wczytywanie...