Włosi słyną przede wszystkim z produkcji i konsumpcji wina. W domach wielu Włochów trafić można na pomieszczenia, które są przepełnione tym trunkiem. Zaskakujące może wydawać się więc, że w ciągu ostatnich lat to właśnie ten kraj posiada jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków piwa rzemieślniczego w Europie. Jak prezentuje się piwo we Włoszech i dlaczego jego rzemieślnicza odmiana zdobyła tam taką popularność?

Początki piwa kraftowego we Włoszech

Za pierwsze objawy piwnej rewolucji w kraju wina uznać można rok 1996, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze ważne browary rzemieślnicze takie jak Baladin, Lambrate oraz Birrficio Italiano. Na wybuch mody na kraft należało czekać jednak 10 lat, gdyż do roku 2006 piwo rzemieślnicze było nie tylko trudno dostępne, ale uznawane również za nieracjonalnie drogie. W związku z tym zdecydowano się na dystrybucję większej części piw kraftowych do restauracji. Szybko okazało się, że zachwycające rewią smaków i aromatów style takie jak APA, IPA, porter, stout czy Barley Wine idealnie uzupełniają bogatą włoską kuchnię. Wówczas coraz więcej piw zaczęto importować z takich krajów jak Belgia, Niemcy i Anglia, co też w znacznej mierze wpłynęło na zainteresowanie tematyką piwną wśród osób uprzednio niezaznajomionych z rynkiem piw rzemieślniczych. To w prostej linii doprowadziło do powstania kolejnych inicjatyw, których obecnie w całych Włoszech jest niemal tysiąc.

Piwo we Włoszech dzisiaj

Z czasem rozwój piwowarstwa rzemieślniczego doprowadził do powstania społeczności miłośników piwa i szerzenia wiedzy na temat piwa kraftowego. Zaskakujące może wydawać się to, że we Włoszech ruchy te ściśle powiązane są z szerzeniem lokalnej kultury kulinarnej. Ponadto pojawiły się liczne konkursy i festiwale piwa rzemieślniczego takie jak Italian Beer Festiwal w Rzymie oraz Mediolanie czy Festival della Birra Artiganale oraz najsłynniejszy Eurhop, promujący piwa kraftowe z całej Europy

Piwna rewolucja we Włoszech wpłynęła również na ofertę restauracji włoskich w pozostałych krajach europejskich, w tym także w Polsce. Coraz częściej w ofercie lokali można bowiem natrafić na włoskie piwa rzemieślnicze.

Chcesz spróbować polskich piw rzemieślniczych uwarzonych z najwyższej jakości słodów i chmieli? Sprawdź ofertę browaru kontraktowego Doctor Brew

0 0 0
Wczytywanie...