W przeciwieństwie do piwnych laików, prawdziwy beergeek zwraca uwagę na inne elementy charakterystyki piwa niż woltaż. Jednym z głównych takich aspektów jest wskaźnik IBU – co oznacza i dlaczego jest taki ważny?

Wskaźnik IBU w piwie

IBU to skrót od słów Interniational Bittering Units oznaczające Międzynarodowe Jednostki Goryczy. Krótko mówiąc: wskaźnik IBU określa, jak gorzkie jest piwo. Jeżeli chcemy jednak wejść głębiej w ten aspekt, możemy odkryć, że 1 IBU równe jest 1 miligrama izo-alfa-kwasów pochodzących z chmielu w 1 litrze piwa. O tym, czym są alfa-kwasy możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich tekstów. Zawartość IBU w piwie mierzona jest laboratoryjnie.

Odczucie gorzkości danego piwa zależy oczywiście od wielu aspektów. Najważniejszymi są:

  • własna tolerancja na goryczkę – każdy człowiek różnie reaguje na goryczkę. Dla jednej osoby za wysokim poziomem goryczki będzie nieco wyższy niż dominujący w eurolagerach (do ok. 25 IBU). Beergeecy, których ulubionym stylem jest India Pale Ale nie będą z kolei specjalnie zachwyceni tak niską goryczką. Zdarza się bowiem, że w takich piwach mamy do czynienia z 70 do nawet 100 IBU w przypadku wersji imperialnych!;
  • zawartość ekstraktu w brzeczce – im mniej cukru, tym piwo będzie bardziej wytrawne i – co za tym idzie –nuty goryczkowe z chmielu zostaną bardziej uwydatnione. Dlatego też może zdarzyć się, że badania laboratoryjnie wykażą nam IBU na bardzo wysokim poziomie, podczas gdy w rzeczywistości piwo zaskoczy nas mocną, słodową podbudową;
  • potrawy, stowarzyszone ze spożywaniem piwaszczególnie we Włoszech kładziony jest nacisk na połączenie smaków piwnych z lokalną kuchnią. Zdarza się, że dany posiłek może wzmocnić walory aromatyczno-smakowe piwa i vice versa. Zdarza się, że jedzenie może wpłynąć na goryczkę, sprawiając, że wysokie IBU nie będzie w żaden sposób wyczuwalne.

Wskaźnik IBU – czy istnieje jego limit?

Wielu laików zadaje pytanie, jaki jest maksymalny limit goryczki w piwie? Istnieją piwa w stylu Imperial India Pale Ale albo Russian Imperial Stout, w znajduje się nawet 120 IBU. To właśnie tę liczbę przyjmuje się granicę goryczki w piwie. Co prawda jak najbardziej można spróbować uwarzyć piwo jeszcze bardziej goryczkowe, ale różnice nie będą już specjalnie wyczuwalne.

Chcesz spróbować mocno chmielonych piw marki Doctor Brew? Zobacz, gdzie można je kupić! 

0 0 0
Wczytywanie...