Amarillo, Equinox – kto z beergeeków nie kojarzy tych nowofalowych chmieli? Zanim zyskują one nazwy tego typu, znane są jako sygnowane numerami odmiany eksperymentalne. Podobnie jest z chmielem EXP 431 (znanym również jako HBC 431), stanowiącym podstawę piwa Sinem IPA. Czym się on charakteryzuje? 

Chmiel EXP 431 – charakterystyka

EXP 431 to chmiel, charakteryzujący się wysoką zawartością alfa-kwasów. Te utrzymane są na poziomie od 14 do 16%, dzięki czemu chmiel ten jest idealny w przypadku chmielenia na goryczkę. Ponadto nadaje się również doskonale na nadanie piwu wyrazistego aromatu – chmiel EXP 431 wprowadza do piwa ziemisto-owocowe nuty, w których wyczuć można brzoskwinię czy jagodę.

Sinem IPA, czyli piwo chmielone EXP 431

Skąd wzięła się nazwa Sinem IPA, skoro mamy do czynienia z pozbawionym zindywidualizowanej nazwy chmielem EXP 431? Jeżeli bywacie na premierach piw Doctor Brew lub festiwalach piwnych, na których znaleźć można nasze stoisko, zapewne kojarzycie hostessy rozlewające nasze piwa. Jedną z nich jest właśnie Sinem. Imię to pochodzi z języka tureckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „od serca”. To nie pierwszy raz, gdy piwo Doctor Brew zawdzięcza swoją nazwę kobiecemu imieniu – wcześniej w swojej ofercie mieliśmy dostępne piwa Molly IPA oraz Anabelle Belgian IPA, nazwane na cześć córki Simona Martina, który wspólnie z nami uwarzył to piwo. 

Czego należy się spodziewać po piwie Sinem IPA? W aromacie przede wszystkim słodkiego, bardzo rześkiego aromatu, kojarzącego się z cytrusami, pomelo czy jagodami oraz bardzo wyraźnych nut ziemistych i tropikalnych. W smaku również czuć słodycz, choć zostaje ona przełamana wyrazistą, niezalegającą ziołową goryczką (71 IBU). Tradycyjnie dla piw opartym na jednym chmielu, wykorzystano tu wyłącznie słód pale ale. 

Chcesz spróbować piwa Sinem IPA lub innych propozycji browaru Doctor Brew? Jesteśmy dostępni w całej Polsce! Sprawdź, gdzie możesz nabyć nasze piwo! 

 

0 0 0
Wczytywanie...