Ponad roku temu jako Doctor Brew wprowadziliśmy na rynek dwa klasyczne piwa górnej fermentacji mające swoje korzenie w Belgii oraz w Niemczech. Mowa o American Witbier i American Weizen. W odróżnieniu od klasycznych receptur zostały one nachmielowne w sposób nowofalowy, tj. amerykańskimi odmianami chmielu. Stąd bierze się człon „American” w ich nazwach.

Zarówno Witbier jak i Weizen należą do kategorii piw pszenicznych. To właśnie te piwa należą do jednych z najstarszych w historii. Produkowane są one klasycznie z wody, chmielu, drożdży oraz słodu jęczmiennego. Dodatkiem wyróżniającym Witbiery oraz Weizeny jest to, że dodawany jest do nich słód pszeniczny lub pszenica niesłodowana.

American Witbier

  • Styl: Witbier
  • Alkohol: 4,8%
  • Ekstrakt: 11%
  • IBU: 33

Witbier zgodnie z klasyczną recepturą zawiera w sobie pszenicę niesłodowaną. To ona wraz z odpowiednimi proporcjami chmielu oraz drożdży nadaje piwu charakter. W piwie American Witbier nacisk został położony przede wszystkim na rześkość i cytrusowość. W oddali pojawiają się nuty kolendry oraz drożdzy. W smaku dominują cytrusowe aspekty za sprawą chmieli: Amarillo, Cascade i Mosaic. Piwo jest bardzo wytrawne, lekkie w odbiorze, wysoce pijalne, dzięki czemu sprawdza się idealnie na letnie temperatury. W smaku można również wyczuć delikatną kwaskowatość, która w niczym nie zakłóca odbioru piwa. Pojawia się również przyjemna goryczka, która powinna przypaść do gustu wszystkim fanom amerykańskich chmieli.

American Weizen

  • Styl: American Hefeweizen
  • Alkohol: 5%
  • Ekstrakt: 12%
  • IBU: 29

W aromacie wyczuwamy charakterystyczne dla weizena banany i goździki, będące efektem pracy specjalnej odmiany drożdży. Co prawda na początku można wyczuć sporą słodowość (pszenny posmak oraz chlebowość, karmelowość), ale za chwilę otrzymujemy kontrę. W niewielkim stopniu w American Weizen wyczuwalna jest także cytrusowość oraz kwiatowo-ziołowe akcenty. Na finiszu pojawia się za to dobrze wyczuwalna goryczka. Cechy pochodzące od chmieli zauważyć można na drugim planie American Weizen, aczkolwiek nie są one już tak oczywiste. Chcesz spróbować piw pszenicznych, łączących w sobie tradycję i nowoczesność, charakterystyczną dla nowofalowych browarów? Zapoznaj się z naszą ofertą!

0 0 0
Wczytywanie...