Piwo Barley Wine w porównaniu do pozostałych piw – i nie mamy tu na myśli wyłącznie produkcji koncernowych, ale również kraftowych – jest stylem naprawdę wyjątkowym. Nie bez powodu: ze wszystkich stylów piwnym to właśnie Barley Wine jest najbardziej eklektycznym ze względu na swoje podobieństwo do wina. Również Doctor Brew posiada ten styl w swoim ofercie. Czego się po nim spodziewać?

Barley Wine – charakterystyka

Źródła piwa Barley Wine należy dopatrywać się w starożytnej Grecji. Jednak receptury z tamtych czasów znacząco różnią się od tego, czego możemy doświadczyć dziś – różnica wynika przede wszystkim z jednego składnika: chmielu. Dopiero nowoczesny Barley Wine, który przybył do Anglii w 1870, zaczął być chmielony, przez co zyskał znany nam współcześnie charakter.

Piwo Barley Wine cechuje się wysoką zawartością alkoholu – od 8 do 12%. Ponadto jego znakiem rozpoznawczym jest mocno owocowy aromat – to właśnie z tego powodu jest to piwo zaskakująco zbliżone w swoim charakterze do wina. Najsłynniejszy znawca piwny Michael Jackson mówi, że podstawowymi walorami Barley Wine jest połączenie w nim posmaków owocowych i toffi.

Cechą rozpoznawczą piwa Barley Wine jest to, że często leżakuje ono w beczkach po mocniejszych alkoholach takich jak brandy czy Bourbon – zależnie od tego, które z nich wybierzemy piwo nabierze nieco innego charakteru.

Barley Wine – rodzaje

Styl piwny Barley Wine można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

English Barley Wine – Charakterystyczny bogaty i mocno słodowy aromat łączy się tu z nutami karmelowymi. Wyczuć można również toffi czy alkoholowe tło, przypominające wino lub porto wraz z porzeczkowymi akcentami. W smaku również mamy do czynienia z wyraźną słodowością, kojarzącą się z ciastkami, karmelem czy toffi, choć charakterystyczne są również posmaki suszonych owoców. Przeważnie styl ten jest mocno chmielony, jednak kontra jest na tyle wyraźna, że doskonale balansuje goryczkę. 

American Barley Wine – Styl, do warzenia którego używa się amerykańskich chmieli. Przez to choć cechuje się bogatym, intensywnym aromatem słodowym, szybciej wyczujemy w nim aromaty cytrusowe i żywiczne niż nuty karmelowe lub toffi. Charakter ten przekłada się także na smak. To, co najbardziej wyróżnia amerykańską odmianę to wyrazista goryczka, która przybliża to piwo do stylu Imperial IPA (Double IPA).

Barley Wine w ofercie Doctor Brew

Piwo Barley Wine to jedna z najmocniejszych propozycji w ofercie Doctor Brew obok RIS-a i Double IPA . Realizuje ona amerykańska odmianę stylu, przez co cechuje się złożonym aromatem, w którym wyczuć można owoce tropikalne, lekką ziołowość, cytrusy oraz akcenty winne. Szlachetności dodaje również solidna goryczka oraz likierowa alkoholowość, rozgrzewająca przełyk.

Po piwie Barley Wine od Doctor Brew należy spodziewać się ekstraktu, wynoszącego 24% wag., goryczki na poziomie 80 jednostek IBU oraz zawartości alkoholu na poziomie 10,5%.

 Chcesz spróbować piwa Barley Wine z oferty Doctor Brew? Od marca 2016 możecie nabyć to piwo w dwóch, różniących się od siebie wersjach – jedna leżakowana w beczkach po Brandy, druga leżakowana w beczkach po Bourbonie – odróżnić je od siebie można po pieczęci umieszczonej na laku znajdującym się na kapslu. Sprawdź, gdzie możesz kupić piwo Barley Wine!  

0 0 0
Wczytywanie...