Zwolennicy piwnej rewolucji upodobali sobie wiele stylów piwnych – największe triumfy spośród nich święci jednak India Pale Ale, znane szerzej po prostu jako piwo IPA. Na czym polega sukces tego piwa?

Piwo IPA – historia

Piwo IPA jest jednym z najbardziej uwielbianych stylów piwnych w Stanach Zjednoczonych, będących prowodyrem piwnej rewolucji na świecie. Jednak jego historia zaczyna się o wiele wcześniej niż lata 90. XX wieku, które uznawane są za początek powstawania rynku piw kraftowych w USA.

Według legendy powstanie piwa IPA, podobnie jak Russian Imperial Stouta, uwarunkowały trudne warunki podróży – wielomiesięczna podróż z Wielkiej Brytanii do Indii Zachodnich sprawiała, że przewożone piwa w międzyczasie zaczynały się psuć. W związku z tym piwowarzy zaczęli warzyć piwa na bazie słodu pale ale, co sprawiało, że te nie psuły się w trakcie przewożenia. Już wkrótce zaczęto eksperymentować z dodawaniem większej ilości chmielu. Tak właśnie narodził się styl India Pale Ale.

Piwo IPA – odmiany

English India Pale Ale – użycie angielskich chmieli i drożdży nadaje piwu kwiatowo-żywicznego lub owocowego aromatu. Warto też zwrócić uwagę na karmelowo-ciasteczkowe posmaki, pojawiające się w tle. 

American India Pale Ale (AIPA) – charakteryzuje się użyciem amerykańskich chmieli i drożdży, co nadaje piwu cytrusowo-owocowego profilu w smaku i aromacie. Ponadto piwa warzone w stylu AIPA cechuje wyrazista goryczka – co ciekawe, w przypadku tego stylu dopuszczalne jest jej lekkie zaleganie. Naczelnym przykładem w ofercie Doctor Brew jest piwo American IPA, będące jednym z pierwszych piw uwarzonych przez nasz browar.

Belgian India Pale Ale – ta odmiana stylu India Pale Ale charakteryzuje się użyciem belgijskich drożdży, przez co piwo zyskuje charakterystyczny posmak. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby łączyć belgijskie IPA z chmielami z dowolnego miejsca na świecie, o czym można przekonać się pijąc Anabelle Belgian IPA z Doctor Brew.

Istnieją oczywiście jeszcze inne rodzaje jak chociażby Imperial IPA z wyższą zawartością alkoholu i wyższym poziomem nachmielenia czy ciemne piwo Black IPA. Jednak wszystkie one są wtórne wobec wyżej wymienionych styli – krótko mówiąc, powstały poprzez eksperymentowanie z klasycznymi stylami IPA. 

Chcesz spróbować piw IPA z oferty Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je kupić

0 0 0
Wczytywanie...