Kooperacje w świecie piwnym są na porządku dziennym. Po uwarzeniu piwa Anabelle Belgian IPA

z walijskim vlogerem Simonem Martinem postanowiliśmy zrealizować swoje największe piwowarskie marzenie i uwarzyć piwo we współpracy z Justinem Hawke’iem – właścicielem brytyjskiego browaru MooR Beer Company. Wynikiem naszych eksperymentów jest piwo, reprezentujące zupełnie nowy styl w świecie piwnym – Old Lager.

Piwo old ale

Jeżeli interesujecie się piwami nieco dłużej, z pewnością spotkaliście się ze stylem piwnym, old ale. To jedna z najmocniejszych odmian tradycyjnych piw brytyjskich, uwarzonych przy użyciu drożdży górnej fermentacji. W aromacie wyraźnie wyczuwalna jest owocowość, chociaż poczuć można także mieszanki karmelowe, toffi czy syropu. Ponadto piwo uwarzone w stylu old ale charakteryzuje się treściwym smakiem o mocnej słodowej podbudowie, połączonej z karmelowo-orzechowymi smakami. Dopuszczalne są również lekkie smaki czekoladowe. Jednak podstawą jest tu wyczuwalna alkoholowość, która w przypadku innych piw ale bywa często dyskwalifikująca. 

Czym jest old lager?

Dobrze, tylko co to ma wspólnego z Old Lagerem, który uwarzony został przez browar Doctor Brew i MooR Beer Company? Old Lager jest rozwinięciem idei stojącej za stylem old ale – główna różnica między nimi polega na fakcie, że przy ich uwarzeniu, zamiast skorzystać z drożdży górnej fermentacji, wykorzystaliśmy drożdże wykorzystywane przy tworzeniu lagerów. 

W aromacie wyczuć można słodkie, melasowo-waniliowe nuty – słodycz ta przechodzi w znacznej mierze również na smak, która idealnie kontrastuje z wyrazistą, ziołową goryczką na poziomie 48 IBU. Znakiem rozpoznawalnym old lagera jest także gładkość, charakterystyczna dla lagerów. Nie można zapomnieć o wyrazistej alkoholowości – Old Lager ma 7,9% obj. alkoholu i moc ta jest wyczuwalna lekko w smaku, jednak nie narzucająca się. 

Przy okazji Old Lagera skorzystaliśmy z dwóch rodzajów chmieli, z którymi nie mieliśmy okazji wcześniej pracować: słoweńskiej Aurory, nadającej piwu aromatów owocowo-ziołowych, oraz polskiej Iungi – w przypadku chmielenia na aromat możemy dzięki temu chmielowi wyczuć aromaty cytrusowo-kwiatowe. 

Chcesz spróbować piwa Old Lager, będącego wynikiem połączenia sił przez browar kontraktowy Doctor Brew oraz MooR Beer Company? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...