Gdy tylko wspomina się frazę „piwo w Niemczech” pierwsze, co pojawia się w głowach większości to obraz prosto z Oktoberfest – panowie z piwnym brzuszkiem piją piwo prosto ze swoich kufli, przynoszonych uprzednio przez blondynki w warkoczach. Jednak sprowadzenie tradycji piwnej w Niemczech do takiego stereotypu byłoby sporym nadużyciem.

Tradycja piwna w Niemczech

Piwo w Niemczech nie jest co prawda tak chętnie spożywane jak w Czechach czy w Polsce, ale i tak uznać je należy za jedną z dum narodowych. Szczególnie w Bawarii, stolicy odbywających się rokrocznie na przełomie września i października dożynek chmielnych, zwanych Oktoberfest.

Choć festyn odbywa się regularnie od 1810, jego źródła znaleźć można jeszcze w XVI wieku, kiedy to wprowadzono jedno z najważniejszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych praw w historii piwa. Mowa tu o Bawarskim Prawie Czystości, które zezwalało na warzenie piwa od 29 września do 23 kwietnia. Celem Oktoberfestu było więc zużycie piwa z poprzedniego sezonu browarskiego.

To, co sprawiło, że Bawarskie Prawo Czystości do dziś uznawane jest za kontrowersyjne to regulacje, jakie wprowadziło. Wprowadzone zostało bowiem ze względu na trudności z zaopatrzeniem w pszenicę i żyto, a te – jak wiadomo – były wykorzystywane do pieczywa. Stąd też uznano, że jedynymi składnika piwa powinny być słód jęczmienny, woda i chmiel. Z jednej strony przyczyniło się to do poprawienia jakości piwa, gdyż nie można było dodawać do nich ziół czy korzeni – z drugiej, sprawiło, że warzenie tradycyjnego piwa pszenicznego w Niemczech niemal umarło. 

Zmieniło się to dopiero w 1923 roku, kiedy to wprowadzono Niemieckie Prawo Czystości – dopiero ono dopuszczało korzystanie ze słodów innych aniżeli jęczmienny. Nie zmienia to faktu, że wiele browarów niemieckich do teraz szczyci się piwem warzonym zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości.

Piwo w Niemczech – style piwne od naszych zachodnich sąsiadów

W Niemczech wytworzono wiele styli piwnych, które od pokoleń cieszą się niezwykłą popularnością:

Berliner Weisse – piwo górnej fermentacji, którego główną cechą rozpoznawczą jest charakterystyczny, cytrynowy posmak.

Dunkelweizen – ciemne piwo pszeniczne. Doctor Brew zdecydował się na eksperymentowanie z formą ciemnych piw pszenicznych w związku z czym powstało piwo Black Weizen. Zaskakuje ono czekoladowo-żywicznymi posmakami, łączonymi z aromatami fenolowymi, kojarzącymi się z bananem czy goździkami. 

Hefeweizen – jasne piwo pszeniczne, dojrzewające w butelkach. Niezwykle mętne piwo, charakteryzujące się wyrazistym smakiem i aromatem gumy balonowej, goździków i banana. W ofercie Doctor Brew znaleźć można piwo American Weizen, które jest autorskim eksperymentem na temat stylu Hefeweizen. Amerykańskie chmiele zapewniają w nim wyraźną goryczkę oraz cytrusowe i kwiatowo-ziołowe aromaty.

Kristallweizen – filtrowane piwo pszeniczne, co może szczególnie zdziwić wielbicieli weizenów właśnie ze względu na to, że to jest zaskakująco klarowne w porównaniu do hefeweizenów czy dunkelweizenów lub nawet belgijskich witbierów. Charakteryzuje się bananowo-goździkowym aromatem i smakiem.

Pilzner – piwo dolnej fermentacji kojarzone jest przede wszystkim z Czechami, jednak szybko zdobyło swoje miejsce również na niemieckim rynku piwnym. Jest cienione przez swoją lekkość i chmielowy charakter. Reprezentantem wśród piw Doctor Brew jest Merican Pils, warzony we współpracy z browarem Jabłonowo oraz marką odzieżową Stoprocent.

Kolsch – pochodzące z kolonii piwo górnej fermentacji, w którego smaku i aromacie można wyczuć jabłko, brzoskwinię oraz wiśnię. Co najciekawsze, piwo to chronione jest oznaczeniem geograficznym, co oznacza, że warzyć i dystrybuować je pod właściwą nazwą mogą wyłącznie browary z Kolonii i okolic.

Warto jednak pamiętać, że mimo istnienia tych stylów, w Niemczech – podobnie jak w Polsce – najchętniej pitym piwem wciąż jest koncernowy eurolager. Na szczęście piwna rewolucja dotyka również tego kraju, zmieniając zupełnie świadomość konsumentów i piwowarów. 

Chcesz spróbować jak smakuje autorska interpretacja klasycznych stylów niemieckich według Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...