Miłośnicy „piwnej rewolucji” w przeciwieństwie do osób, pijących eurolagery, nie muszą stać przed dylematem, jakie piwo należy pić podczas zimy. Odpowiedź znana jest im doskonale tak jak doskonale znana była w Anglii czy na dworze carskiej Rosji. O czym mowa? Oczywiście o stylu Russian Imperial Stout. Nim się jednak nim zajmiemy, poświęćmy chwilę nazwie.

Pochodzenie, czyli co nieco o nazwie

Nazwa Russian Imperial Stout może sugerować, że styl ten pochodzi z Rosji. Nie należy się jednak dać zmylić – źródeł RIS-a należy dopatrywać się w XVIII-wiecznej Anglii, kiedy to na Wyspach Brytyjskich zawitała caryca Rosji Katarzyna Wielka. Władczyni ponoć rozkochała się w angielskim stoucie i zażyczyła sobie przesłanie warek na swój dwór. Podróż na dwór Cesarstwa Rosyjskiego była jednak na tyle ciężka, że w międzyczasie piwo utraciło walory, które tak zachwycały carycę. Dlatego też postanowiono zmienić recepturę przez dodanie do niego większej ilości chmieli oraz poprzez zwiększenie mocy piwa. Tak warzone piwo jeszcze bardziej zasmakowało na carskim dworze, co przyczyniło się do jego regularnego sprowadzania z Anglii. 

Czym jest stout możecie dowiedzieć się z wpisu Rodzaj i smaki piwa. Skąd w takim razie wziął się człon Imperial w nazwie? Ze… Stanów Zjednoczonych. Słowo „Imperial” określa mocne, silnie chmielone piwo, stąd Russian Imperial Stout nie jest jedynym stylem, w którym znaleźć można to określenie. Co ciekawe, właśnie w tym kraju zrezygnowano z przedrostka „Russian”, więc RIS określa się po prostu mianem Imperial Stouta.

Walory Russian Imperial Stouta od Doctor Brew

Czym charakteryzuje się RIS z Doctor Brew? Charakterystyczną cechą stylu jest wysoka zawartość ekstraktu – 24% wagowo. Zgodnie z zaleceniami tego rodzaju piwo powinno więc pić się w temperaturze 14-16 oC, dzięki czemu stanowi idealny wybór na chłodniejsze wieczory. Do tego dochodzi wyraźna, chmielowa goryczka na poziomie 80 IBU oraz 10.5% alkoholu. Wykorzystano w nim australijskie chmiele Galaxy i Ella oraz amerykański Chinook oraz Centennial. Jak prezentują się podstawowe walory RIS-a?

Piana – jasnobrązowa, drobnopęcherzykowa, wysoka;

Barwa – czarne, nieprzezroczyste;

Aromat – palone słody, czekolada, chmiel;

Smak – intensywna, palona kawa i czekolada.

 

Chcesz spróbować Russian Imperial Stouta od Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz kupić to piwo!

0 0 0
Wczytywanie...