Piwo pszeniczne ma wiele twarzy – belgijski witbier, niemiecki weizen czy połączenie z koźlakiem w postaci weizenbocka. Do tej grupy dochodzi styl, który zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno w Stanach Zjednoczonych, skąd przybył, jak i w Europie, do której przybył wraz z piwną rewolucją. Czym różni się amerykańskie podejście do piw pszenicznych od europejskiego? 

Cechy stylu American Wheat

Piwo American Wheat znacząco różni się witbierów, w których wyczuć można delikatną kwaskowatość oraz weizenów, cechujących się kwiatowo-ziołowymi aromatami. American Wheat to po prostu lekka propozycja, które ma za zadanie zapoznać miłośników piwa z właściwościami amerykańskiego chmielu. W związku z tym w smaku może przypominać sesyjne American Pale Ale – piwo lekkie, orzeźwiające, ale urzekające także rewią pochodzących z chmieli cytrusowo-owocowych aromatów. 

Co ważne, nie jest to piwo tak wymagające podczas warzenia jak chociażby American Weizen, stąd największe problemy sprawiać może jedynie wypracowanie odpowiedniej receptury. American Wheat różni się od weizenów czy witbierów tym, że w jego uwarzeniu nie korzysta się ze szczepów drożdży górnej fermentacji dedykowanych specjalnie do piw pszenicznych (jak na przykład WB 06), a ze zdecydowanie bardziej neutralnych szczepów. 

American Wheat w ofercie Doctor Brew

W ofercie Doctor Brew piwo American Wheat było zapowiadane wraz z American Weizenem oraz American Witbierem. Jednak ostatecznie zamiast niego na półkach sklepowych znaleźć można było American Weizenbocka – nietypowe piwo pszeniczne, stanowiące połączenie weizen i koźlaka, o którym przeczytać można więcej w naszym tekście Australian Weizenbock, czyli niezwykłe połączenie weizena z koźlakiemCzy piwo uwarzone w stylu American Wheat pojawi się kiedykolwiek w asortymencie Doctor Brew? Czas pokaże odpowiedź…

Chcesz spróbować piw pszenicznych od browaru kontraktowego Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...