O bogatej tradycji piwnej w Niemczech pisaliśmy już w tekście „Piwo w Niemczech, czyli nie tylko Oktoberfest”. Najważniejszym wydarzeniem piwnym w ciągu roku jest oczywiście Oktoberfest. To właśnie z tym festiwalem ściśle związane jest piwo marcowe. Dlaczego ich związek jest tak silny?

Piwo marcowe a Oktoberfest

Musimy tu przypomnieć o zapisie, który zrewolucjonizował piwowarstwo, a jednocześnie ze względu na rygorystyczne przepisy, mocno ograniczył powstawanie nowych styli piwnych. Bawarskie Prawo Czystości, bo o nim mowa, słynie głównie z zaostrzenia regulacji dotyczących surowców używanych do piwa: od momentu wprowadzenia ustawy w życie do warzenia można było wykorzystywać wyłącznie słód jęczmienny, wodę i chmiel. Dzięki temu zrezygnowano z dodatków w postaci ziół czy korzeni, wykorzystywanych w ramach oszczędności, co przyczyniło się do poprawienia jakości piw. Z drugiej strony, znaczną część spożywanych w Niemczech piw stanowiły Weizeny, oparte na słodach pszenicznych. 

W Bawarskim Prawie Czystości był jeszcze jeden, często zapominany zapis. Ustawa ta zezwalała na warzenie piwa tylko w okresie od 29 września do 23 kwietnia. Oktoberfest organizowano więc w październiku po to, aby zużyć całe piwo z poprzedniego sezonu browarskiego. Piwo marcowe warzone było – jak sama jego nazwa mówi – w marcu z ostatnich zapasów słodu z zapasów, zgromadzonych rok wcześniej. Posiadało ono długi termin składowania, więc czas leżakowania rozpoczynał się wraz z uwarzeniem i kończył w momencie rozpoczęcia nowego sezonu browarniczego. 

Czym cechuje się piwo marcowe? 

Piwo marcowe oparte jest na drożdżach dolnej fermentacji – mamy więc do czynienia z lagerem. Cechuje się on głęboką, złotą barwą, w aromacie wyczuć można słodowość i zboże, w smaku zaś na pierwszy plan wysuwają się nuty słodowo-karmelowe. To propozycja lekka, pozbawiona prawie nut chmielowych, stąd też w środowisku osób związanych z piwną rewolucją nie cieszy się zbytnią popularnością.

Chcesz spróbować piw opartych na recepturach sprowadzanych z Niemiec takich jak American Weizen czy Australian Weizenbock? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...