Ciemne piwa od dłuższego czasu cieszą się coraz większą popularnością, a piwna rewolucja jeszcze bardziej przyczyniła się do zwrócenia się z powrotem w stronę piw stout i porter. A od czego zaczęła się ich historia? W jaki sposób powstały? W czym są podobne, a w czym różne?

Piwo stout a porter

Pierwszy był porter – to stwierdzenie będzie powtarzała większość miłośników piwa. Piwo to warzone było z dodatkiem ciemnego słodu, które odpowiadało za jego barwę. Jak powstał w takim razie stout? O tym stylu nie moglibyśmy dziś mówić, gdyby nie rzesza piwowarów, która w XVIII wieku zaczęła eksperymentować ze składnikami piwa i jego woltażem. Zaowocowało to tym, że stout był piwem mocniejszym i jeszcze ciemniejszym od portera. Dziś zawartość alkoholu nie jest czynnikiem decydującym, jeśli mowa o rozróżnieniu obu stylów piwnych – kolor jednak pozostał. Podczas gdy porter ma barwę ciemnobrązową, tak stout może być czarny.

Największa różnica tkwi oczywiście w smaku: stout jest piwem bardziej goryczkowym, a swój profil zawdzięcza słodowi palonemu w wysokiej temperaturze, podczas gdy porter cechuje się owocowo-czekoladowym posmakiem i aromatem.

Stout a porter – odmiany

Czym byłyby style piwne, gdyby nie ich ewolucja? Nie dziwne więc, że stout i porter przekształcały się, przez co dziś możemy cieszyć się ich różnymi odmianami. Oto najważniejsze ewolucje klasycznych styli stout i porter:

Russian Imperial Stout – zwane inaczej po prostu Imperial Stoutem. Jego nazwa wywodzi się z faktu, że piwo stout było uwielbiane przez carski dwór rosyjski, jednak trudne warunki transportu sprawiały, iż piwo psuło się w trakcie podróży. W związku z tym zaczęto szukać sposobów na lepszą konserwację – znaleziono ją niezwykle blisko, gdyż rozwiązaniem okazało się wlewanie większej ilości alkoholu do piwa. Tak powstał Russian Imperial Stout, który w ofercie Doctor Brew reprezentowany jest przez piwo RIS. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim nieco więcej, zapraszamy do przeczytania wpisu „Russian Imperial Stout, czyli idealne piwo na zimę”.

Milk stout (Cream stout)/Chocolate stout/Coffee stout – Stouty, które charakteryzują się wyciągnięciem określonych nut w smaku i w aromacie. Milk stout (cream stout) jest słodki i zawiera dodatek cukru mlecznego, chocolate stouta cechują czekoladowe nuty, niekiedy również z dodatkiem prawdziwej czekolady, z kolei po coffee stoucie należy spodziewać się kawowości w smaku i aromacie.

Porter bałtycki – Wbrew pozorom nie pochodzi od portera, a od Russian Imperial Stouta. Powstał przez wprowadzony podczas wojen napoleońskich zakaz eksportu stouta z Wielkiej Brytanii. Choć imperialny stout był wzorem, stosowano metody produkcyjne podobne do niemieckiego koźlaka. Stąd też zdziwić może informacja, że porter bałtycki to piwo dolnej fermentacji.

Tu warto się zatrzymać, gdyż to prawdopodobnie przez portera bałtyckiego często uważa się, że zawsze mamy do czynienia z piwem stout, a porter to tylko jego synonim. Nie jest to oczywiście prawda – niedoświadczonym miłośnikom piwa różnice mogą wydawać się subtelne, ale co do ich istnienia nie ma żadnych wątpliwości.

Chcesz wiedzieć jak smakuje ciemne piwo Russian Imperial Stout? Wejdź na stronę Doctor Brew i sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...