Kiedy w rozmowie ktoś rzuci frazę „piwo w Irlandii”, pierwsze, co zapewne widzimy to Irlandczyka, pijącego ciemnego stouta ze swojego pintowego Nonica. Irlandia to jednak kraj, w którym spożywa się nie tylko ciemne piwo. Jak w takim razie wygląda tamtejszy rynek piwny? 

Piwo w Irlandii – przede wszystkim stout

Zanim zajmiemy się rynek piwnym w Irlandii, poświęćmy jeszcze chwilę jego najbardziej rozpoznawalnemu elementowi: tak, w kraju tym najchętniej spożywanych piwem wciąż jest pochodzące z browaru St. James’s Gate Brewery ciemne piwo Guinness (jeżeli kojarzycie je z Księgą rekordów Guinnessa, jest to bardzo dobry trop). Warzone jest ono przy użyciu drożdży górnej fermentacji i  jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie reprezentantem stylu stout.

Czego należy spodziewać się po piwach stout? Przede wszystkim posmaków płynących ze słodu palonego oraz nut kawowych i czekoladowych w aromacie. Oczywiście styl stout posiada własne podgatunki takie jak słodki milk stout, owsiany oatmeal stout oraz popularny i niezwykle mocny Russian Imperial Stout, który znaleźć można również w ofercie Doctor Brew. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego ostatniego stylu, zapraszamy do przeczytania wpisu „Russian Imperial Stout, czyli idealne piwo na zimę”.

Piwo w Irlandii a rynek piwny

Wydawałoby się, że nieprzerwana popularność piwa stout to już wystarczający powód, aby szybko otworzyć się na nowe smaki. Gdybyśmy jednak faktycznie przeanalizowali rynek piwny w Irlandii, okaże się, że piwna rewolucja bardzo długo się tego kraju nie imała. Jeszcze niedawno w dyskursie na temat piwa w Irlandii dominowało zdanie, że oprócz stoutów mamy tam przede wszystkim płaskie, wodniste eurolagery, wspomagane wielkimi kampaniami reklamowymi.

Na szczęście od niedawna piwna oferta kraju świętego Patryka jest coraz bogatsza. A i tak, mimo faktu, że piwna rewolucja w końcu dotarła do Irlandii, najbardziej chwalonym miejscem jest sieć sześciu pubów The Porterhouse. Słynie ona z szerokiej oferty piw, w które wliczają się zarówno stouty, portery, piwa ale, jak i lagery czy nawet piwa pszeniczne. Wybierając się jednak do Irlandii w celu zapoznania się z lokalnymi piwami, należy mieć na uwadze fakt, że za pintę piwa możemy zapłacić nawet do 5 euro.

Chcesz spróbować piwa Doctor Brew RIS, będącego rozwinięciem klasycznego irlandzkiego stylu stout? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...