Chociaż pierwszym alkoholem, jaki skojarzy nam się z Krajem Kwitnącej Wiśni będzie sake, to właśnie piwo w Japonii jest najczęściej spożywane. Jakie konkretnie style piwne królują na Dalekim Wschodzie? 

Pierwsze piwa w Japonii

Pierwsze piwo w Japonii pojawiło się w epoce Edo na początku XVII wieku, kiedy to w Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęli pojawiać się Holendrzy. Choć na terenie Japonii zaczęto wówczas spożywać piwo, jego warzenie na większą skalę rozpoczęło się na tych terenach dopiero w XIX wieku, szczególnie z początkiem epoki Meiji (cechującej się szczególnym otwarciem na wpływy zachodnie), wraz z przybyciem niemieckich browarników i piwowarów. 

Piwo i style piwne w Japonii

To, co różni Japonię od Europy czy Stanów Zjednoczonych to nie tylko odrębna kultura, ale także podział napojów warzonych z użyciem słodu. W związku z tym możemy wyróżnić:

Piwo – tradycyjnie pojmowane piwo, w którym słód stanowi więcej niż 67% składu. Pod względem najchętniej spożywanych stylów piwnych Japonia nie różni się specjalnie od Europy czy Stanów Zjednoczonych. Popularnością cieszą się tam więc zarówno piwa IPA, jak i stouty. 

Happoshu (piwo niskosłodowe) – w procesie warzenia słód stanowi mniej niż 67% składu. Jest to produkt stosunkowo młody, ponieważ po raz pierwszy został uwarzony w Japonii w 1994. Jest tańsze i o wiele lżejsze niż tradycyjne piwa.

Nietypowe japońskie piwa

Nikogo nie zdziwi oczywiście, że w Japonii pojawiło się mnóstwo bardzo nietypowych piw. W 2013 roku było głośno o piwie zrobionym z użyciem pomidorów, ale najbardziej ekstrawaganckim pomysłem było uwarzenie piwa z… odchodów słonia. Według uzyskanych przez nas danych smakuje podobnie do coffee stouta. 

Równie interesującą propozycją jest piwo z kolagenem, które według stojących za nim piwowarów ma mieć właściwości odmładzające dla skóry – przy czym warto dodać, że stwierdzenie to nie pokrywa się z badaniami naukowymi. 

Jeżeli lubicie piwo uwarzone w stylu milk stout, ale oczekiwalibyście propozycji bardzo słodkiej, może was zainteresować również piwo Bilk. Jedną trzecią składu tegoż piwa stanowi mleko z farm w okolicach Hokkaido. Geneza powstania piwa jest dość nietypowa: pewien hodowca krów nie mógł sprzedać swojego mleka w związku z czym postanowił zaoferować je lokalnemu browarowi.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, w których używano m.in. chmielu, mającego swoje źródła w Japonii? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć! 

0 0 0
Wczytywanie...