Cytrusowe aromaty to jeden z dwóch podstawowych profili aromatycznych, które nadają amerykańskie chmiele. Jednak pod względem siły zapachu bywa już różnie. Jeżeli jednak zależy Ci na mocnym, cytrusowym piwie, chmiel Centennial jest idealnym wyborem.

Chmiel Centennial – charakterystyka

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych chmiel Centennial, dawniej znany jako CFJ90, wyhodowany został po raz pierwszy w 1974 roku. Od tamtej pory zyskał sobie wielu zwolenników, przez co od 1990 roku hodowany jest komercyjnie. Stosowany jest przede wszystkim w charakterze chmielu aromatycznego – nadaje piwu mocnego zapachu cytrusowo, przez co bywa nazywany również… Super Cascade. O chmielu Cascade wspominaliśmy już we wpisie Cascade IPA – rewolucja piwna w jednej butelce . Zawartość alfa-kwasów, wahająca się od 8 do 11% sprawia, że chmiel Centennial sprawdza się również podczas chmielenia na goryczkę.

Chmiel Centennial w piwach Doctor Brew

Chmiel Centennial to jeden z najchętniej wykorzystywanych przez nas chmieli. Do tej pory stosowaliśmy go w 11 piwach z naszej oferty. Oto kilka z nich:

Centennial IPA – piwo w stylu single hop, przy którego warzeniu chmiel Centennial oraz słód pale ale były jedynymi surowcami, wykorzystywanymi do produkcji.  Charakteryzuje się chmielowym aromatem i smakiem, w którym wyczuć można pomarańczę, grejpfrut, cytrusy, a także wyłaniającą się w tle żywicę. Goryczka jest wyrazista, ale nie zalegająca. Piwo posiada ponadto subtelną kontrę słodową.

Black IPA – pierwsze ciemne piwo w ofercie Doctor Brew. W aromacie dominują przede wszystkim kawa, palone słody oraz żywiczno-cytrusowe akcenty chmielowe. Smakowo z kolei Black IPA kojarzyć może się z kawą i czekoladą.

Molly IPA piwo, cechujące się najwyższą goryczką do czasu Anabelle Belgian IPA i Double IPA. Mimo 95 IBU jest ona zaskakująco subtelna. W aromacie wyczuć można cytrusy i żywiczno-ziołowe akcenty, jednak w smaku na pierwszy plan wychodzą przede wszystkim cytrusy.

Anabelle Belgian IPA Piwo uwarzone wraz z walijskim vlogerem piwnym, Simonem Martinem, będące pierwszym piwem kooperacyjnym w historii Doctor Brew. To najbardziej goryczkowe piwo Doctor Brew – według badań laboratoryjnych utrzymana jest ona na poziomie 100 IBU. Cechuje się specyficznym ciastkowo-kwiatowym smakiem i aromatem, będącym wynikiem użycia belgijskich drożdży. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego piwa? Przeczytaj nasz tekst „Anabelle Belgian IPA – belgijskie drożdże, polsko-walijskie wyczucie”.

Chcesz spróbować piw Doctor Brew, w których użyto chmielu Centennial? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...