Polskie chmiele na tle swoich amerykańskich, australijskich czy nawet niemieckich odpowiedników wypadają dość nijako. Piwna rewolucja nie dotknęła jeszcze bowiem samego przemysłu hodowlanego. Wraz z powolnym zdobywaniem uznania przez chmiel Iunga istnieją szanse, by się to zmieniło.

Polski chmiel w piwach nowofalowych?

Chociaż w rodzimych produktach koncernowych możemy spotkać się z dumnym podejściem do polskiego chmielu, piwna rewolucja nie patrzyła na nasze odmiany zbyt przychylnie. W końcu piwowarzy domowi nieustannie wykorzystują w warzeniu chmiele amerykańskie czy australijskie. Powód jest prosty: zawartość alfa-kwasów najsłynniejszego chmielu Lubelskiego plasuje się w okolicach 3-4% przez co chmielenie na goryczkę – tak uwielbiane w nowofalowym podejściu do warzenia – nie stało się zbyt popularne. Na szczęście naszym hodowcom udało się wyhodować supergoryczkowy chmiel Iunga. Czym się cechuje? 

Właściwości chmielu Iunga

Kiedy zdecydujemy się na nadanie piwu aromatu pochodzącego z chmielu Iunga, otrzymamy przyjemne nuty cytrusowe czy nawet brzoskwiniowe lub ananasowe. Nie należy jednak ich kojarzyć z amerykańskimi chmielami – tutaj mamy do czynienia z większa rześkością, ale też mniejszą intensywnością, co może spodobać się szczególnie osobom, przepadającym za łagodnymi, nienarzucającymi się aromatami.  

Trzeba tu podkreślić, że chmiel Iunga stosowany jest przede wszystkim w piwach dolnej fermentacji, podobnie zresztą jak Lubelski, z którego to modyfikacji został wyhodowany po raz pierwszy.

Chmiel Iunga w piwach Doctor Brew

Chmiel Iunga do tej pory został wykorzystany tylko w jednym piwie z oferty Doctor Brew – mowa tu o Old Lagerze uwarzonym we współpracy z Justinem Hawke’iem, właścicielem brytyjskiego browaru MooR Beer Company. Słodki smak i aromat, kojarzący się z melasą czy wanilią, kontrastują tu z ziołową goryczką na poziomie 48 IBU. Chociaż do czynienia mamy z piwem dolnej fermentacji, pośród innych lagerów wyróżnia go wyrazista alkoholowość na poziomie 7,9%. 

Chcesz spróbować piwa Old Lager z oferty Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je kupić! 

0 0 0
Wczytywanie...