Zastanawiasz się, jakim surowcem nachmielić piwo w taki sposób, aby uzyskać niespotykaną goryczkę? Rozwiązaniem jest hodowany w Niemczech niezwykle popularny chmiel Magnum. Dziś zajmiemy się jego właściwościami.

Supergoryczkowy chmiel Magnum

Z naszych poprzednich tekstów na temat chmieli mogliście się już dowiedzieć, że surowiec ten dzielimy na trzy zasadnicze odmiany: aromatyczną, goryczkową oraz uniwersalną. W przypadku, gdy dany chmiel wykazuje wyjątkowe właściwości, przed określeniem jego odmiany dodajemy przedrostek „super”.  Tak właśnie jest z niemieckim chmielem Magnum, który często nazywany bywa chmielem supergoryczkowym.

Średnia zawartość alfa-kwasów w tej odmianie wynosi od 11 do nawet 15%, dzięki czemu w piwie warzonym przy jego użyciu otrzymujemy zdecydowaną i wyrazistą goryczkę. Powody tej właściwości wynikają z pochodzenia surowca: wytworzony on został z amerykańskiego chmielu supergoryczkowego Galena, cechującego się zawartością alfa-kwasów na poziomie od 12 do 14%. Co ciekawe, chmiel Magnum używany jest przede wszystkim w pilznerach – pochodzących z Czech i popularnych w Niemczech piwach dolnej fermentacji, cechujących się pełnym, chmielowym smakiem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby warzyć przy jego użyciu piwa w takich stylach jak IPA czy stout, w których goryczka odgrywa wyjątkową rolę.

Chmiel Magnum w piwach Doctor Brew

Chmiel Magnum został użyty w następujących piwach z oferty Doctor Brew.

American IPA – drugie piwo, które zostało uwarzone przez browar kontraktowy Doctor Brew. Jest realizacją klasycznego stylu American IPA, charakteryzującym się wysoką goryczką (90 IBU). Po piwie tym należy spodziewać cytrusowo-żywicznego charakteru w smaku i w aromacie, choć można również wyczuć subtelne karmelowe nuty w tle. 

Double IPA – jedno z najmocniejszych piw Doctor Brew, będące realizacją stylu Double IPA, inaczej zwanego Imperial IPA. Zgodnie z wyznacznikami stylu, mamy tu do czynienia z wyrazistymi posmakami owocowymi, niezwykle wysoką goryczką (99 IBU) oraz większą mocą (8% alkoholu) niż w przypadku klasycznego piwa IPA.

Anabelle Belgian IPA – pierwsze piwo kooperacyjne w ofercie Doctor Brew, uwarzone we współpracy z walijskim vlogerem piwnym Simonem Martinem. Charakteryzuje się ciasteczkowym smakiem i korzenno-ziołowym aromatem, zapewnionym przez wykorzystanie belgijskich drożdży. W Anabelle Belgian IPA udało się również uzyskać najwyższą goryczkę ze wszystkich piw Doctor Brew – wynosi ona 100 jednostek IBU.

 Chcesz spróbować piw, w których do warzenia został użyty chmiel Magnum? Sprawdź, gdzie możesz je kupić! (http://www.doctorbrew.pl/pl/gdzie-kupic

0 0 0
Wczytywanie...