Zastanawiasz się, jaki chmiel charakteryzuje się wprowadzeniem do piwa najbardziej złożonych zapachów? Chmiel Mosaic byłby idealnym kandydatem do surowca o najciekawszych właściwościach aromatycznych. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego tekstu!

Chmiel Mosaic – historia i charakterystyka

Chmiel Mosaic, znany wcześniej pod nazwą, HBC369, to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych stosunkowo nowy chmiel aromatyczny. Powstał on w 2012 roku i wywodzi się z chmielu Simcoe rozpoznawalnego powszechnie dzięki nadawaniu piwu żywiczno-cytrusowych nut w smaku i w aromacie. To, co może zdziwić to fakt, że chmiel Mosaic wywodzi się właśnie z tamtego surowca, podczas gdy sam nadaje piwu aromatów bardziej złożonych.

Czego więc należy się spodziewać po piwie, chmielonym Mosaiciem? Oprócz żywicy i cytrusów, wynikających z pochodzenia chmielu, najbardziej wyczuwalne są aromaty mango i owoców tropikalnych.

Chociaż chmiel Mosaic stosowany jest przede wszystkim jako chmiel aromatyczny, stosować go można również w charakterze chmielu goryczkowego. Zawartość alfa-kwasów w tej odmianie może wynosić od 10 do 12%, co sprawia, że piwo, w którym do warzenia użyjemy chmielu Mosaic nabierze wyraźnej goryczki, wnosząc też swój charakterystyczny profil do smaku.

Chmiel Mosaic w piwach Doctor Brew

Chmiel Mosaic to jeden z najchętniej stosowanych przez nas chmieli. Do tej pory użyliśmy go w 12 piwach z naszej oferty. Prezentujemy część z nich:

Sunny Ale pierwsze piwo uwarzone przez browar kontraktowy Doctor Brew. Orzeźwiające piwo tropikalne, idealne na cieplejsze dni. Charakteryzuje się wyrazistą goryczką, mocnym, cytrusowym aromatem oraz cytrusowo-karmelowymi posmakami. Chcesz wiedzieć więcej na temat piwa Sunny Ale? Przeczytaj wpis „Piwo Sunny Ale, czyli jakie jest piwo tropikalne”

American Witbier piwo pszeniczne, reprezentujące tradycyjny belgijski styl Witbiera. Charakteryzuje się pomarańczowo-kolendrowym aromatem oraz wytrawnym, cytrusowo-kwaskowatym smakiem. Łagodna goryczka na poziomie 33 IBU sprawia, że jest to idealna propozycja dla osób, które nie przepadają za mocno goryczkowymi piwami w stylu India Pale Ale. Chcesz wiedzieć więcej na temat piwa American Witbier? Zapraszamy do przeczytania wpisu „American Witbier – pomarańczowe orzeźwienie kojące pragnienie!”

American Weizen piwo, będące wariacją na temat niemieckiego stylu piwa pszenicznego Hefe-Weizen, które rozpoznawalne jest od razu dzięki swojemu fenolowemu profilowi. Oznacza to, że w piwie wyczujemy banany i goździki. Nie brakuje również cytrusów, wynikających z użycia amerykańskich chmieli. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czego jeszcze spodziewać się po piwie American Weizen, przeczytaj wpis „Piwo American Weizen – bogactwo polskiego smaku w połączeniu ze słońcem Kalifornii”.

Molly IPA Do czasu powstania Annabelle Belgian IPA jest to jedno z najbardziej goryczkowych piw Doctor Brew – cechuje je 95 IBU. Rozpoznawalne dzięki swoim zapachom owoców tropikalnych i smaków, które kojarzyć się mogą z grejpfrutowem, pomelo, nutami kwiatowymi, choć w tle można wyczuć również żywiczne posmaki. W ofercie Doctor Brew znajduje się także bardziej sesyjna wersja piwa Molly IPA znana jest jako Little Molly.

Barley Wine – piwo, będące reprezentantem klasycznego stylu barley wine, które niektórzy znawcy określają mianem połączenia najlepszych cech piwa i wina. Wersja BA swój charakter zawdzięcza leżakowaniu w beczkach po Bourbonie lub brandy. Winny profil Barley Wine jest tu łączony ze słodkimi owocami, cytrusowością oraz utlenionymi alkoholem.

Stopro! Merican Pils pierwsze piwo dolnej fermentacji uwarzone przez Doctor Brew, jak również owoc współpracy naszego browaru z marką Stoprocent i browarem Jabłonowo. Dzięki swojemu chmielowemu charakterowi i lekkości, wywodzącej się z faktu, że mamy do czynienia z pilznerem, piwo to idealnie nadaje się dla osób, które dopiero wchodzą w świat piwnej rewolucji.

Chcesz spróbować piw, przyprawianych chmielem Mosaic? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...