Chmiel Sorachi Ace jeszcze niedawno nie cieszył się powszechną rozpoznawalnością w Polsce. Szybko jednak zdobył mnóstwo zwolenników wśród miłośników piwnej rewolucji. Czym sobie na to zasłużył? Sprawdźmy! 

Pochodzenie chmielu Sorachi Ace

Zasadniczo z pochodzeniem chmielu Sorachi Ace jest jeden problem: powszechnie mówi się, że mamy tu do czynienia z japońską odmianą tego surowca piwowarskiego, podczas gdy przy zakupie częściej spotkać można się ze stwierdzeniem, jakoby był to chmiel amerykański. Jak to w końcu z nim jest? 

Prawdą jest to, że chmiel Sorachi Ace został po raz pierwszy wyhodowany w Japonii w późnych latach siedemdziesiątych XX wieku dla lokalnych browarów w Sapporo. Oprócz Kraju Kwitnącej Wiśni z hodowlami tego surowca można było spotkać się również w Chinach. Do sprzedaży komercyjnej Sorachi Ace został wprowadzony w 1984 roku, szybko stając się jednym z ulubieńców azjatyckich piwowarów. Około 2000 roku amerykański hodowca chmieli, Darren Gamache, postanowił sprowadzić go do Stanów Zjednoczonych i zacząć uprawiać. Jednak dopiero w 2006 roku został on wprowadzony do powszechnej sprzedaży. To właśnie z Ameryki Północnej trafił on do Polski. 

Właściwości chmielu Sorachi Ace

Chmiel Sorachi Ace stosowany jest przede wszystkim w piwach o mocnej goryczce takich jak IPA oraz bittery, Saison, ale również – o dziwo – w lekkich piwach pszenicznych. Czego się spodziewać po piwie nachmielonym Sorachi Ace? Na pierwszy plan wysuwają się tradycyjne dla amerykańskich chmieli aromaty cytrusowe – być może dlatego w Stanach Zjednoczonych surowiec ten zdobył taką popularność. Zaskoczeniem może być druga właściwość aromatyczna, którą nadaje ten chmiel – mianowicie dzięki jego użyciu, w piwie możemy dostrzec wyraźne nuty… kokosowe. To one świadczą o wyjątkowości Sorachi Ace. W chmieleniu na goryczkę spodziewać się należy w piwie szlachetnej delikatności – zawartość alfa-kwasów wynosić może od 11,7 do 15%. 

Chmiel Sorachi Ace w piwach z oferty Doctor Brew

Sorachi Ace Single Hop IPA – piwo typu Single Hop, oparte tylko i wyłącznie na chmielu Sorachi Ace. Dzięki temu możemy dokładnie przekonać się, jakich właściwości nadaje piwu ten składnik. Tak jak w przypadku pozostałych piw typu single hop  z naszej oferty, wykorzystano tylko i wyłącznie słód pale ale, goryczka została utrzymana na poziomie 71 IBU, ekstrakt 16% wagowo, a alkohol 6,2%. 

Anabelle Belgian IPA – piwo uwarzone we współpracy z walijskim vlogerem piwnym, Simonem Martinem. Cechuje się kwiatowym aromatem ze względu na użycie w nim belgijskich drożdży, który nadaje piwu właściwości pochodzących z fenoli. Ponadto mamy do czynienia z najbardziej goryczkowym piwem z całej oferty Doctor Brew – według badań laboratoryjnych utrzymana ona została na poziomie 100 IBU, jednak trzeba tu zaznaczyć, że kontra słodowa sprawia, iż faktycznie odczucie w ustach może być o wiele niższe. 

Hoppy Queen – piwo stanowiące połączenie 21 chmieli – składa się na intensywny aromat i smak, które mogą kojarzyć się z tropikalnymi owocami i żywicą.

Chcesz spróbować piwa Doctor Brew Sorachi Ace Single Hop IPA, aby sprawdzić właściwości japońsko-amerykańskiego chmielu? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...