Piwo nie musi być koniecznie goryczkowe! Wręcz przeciwnie – kwaśne piwo w Stanach Zjednoczonych zdobywa coraz większa popularność i można zaobserwować tam trend warzenia piw w takim stylu. Co więcej, w naczelnym kraju piwnej rewolucji natknąć się można nawet na powiedzenie „sour is a new hoppy”, które wiąże się z faktem, że amerykański rynek w tym momencie przesycony jest mocno chmielonymi piwami. W związku z tym można stwierdzić z pewnością, że kwaśne piwo stanowi idealną alternatywę dla mocno chmielonych, goryczkowych piw. 

Kwaśne piwo – style piwne

Sour Ale – prawdopodobnie najpowszechniejszy styl kwaśnego piwa. Sour pochodzi z Belgii i z tego kraju rozpowszechnił się na takie kraje jak Niemcy, Stany Zjednoczone i Włochy. Ostatnio coraz więcej piw w tym stylu znaleźć można również na polskich półkach. 

Lambic – pochodzące z Belgii piwo warzone z użyciem procesu zwanego fermentacją spontaniczną. Dzikie drożdże i naturalne bakterie dostają są do brzeczki z powietrza – ponadto dodawane są również bakterie kwasu mlekowego, które nadają piwu specyficzną kwaskowatość. Lambici to prawdopodobnie najbardziej znany kwaśny styl piwny – w jego aromacie dominują nuty winne oraz owocowe. Nie bez powodu do części lambiców trafiają prawdziwe owoce takie jak wiśnie, maliny czy brzoskwinie. 

Wśród lambiców wyróżnić możemy takie piwa jak faro dosładzany cukrem trzcinowym oraz gueze – refermentowaną w butelkach zbalansowaną mieszankę kilku lambików. 

Gose – piwo pszeniczne wywodzące się z niemieckiego Lipska. Jego cechą charakterystyczną jest to, że do jego uwarzenia używana jest słona woda oraz bakterie, które sprawiają, że piwo zyskuje charakterystyczny smak. Składniki te sprawiają, że każdy kolejny łyk piwa paradoksalnie prowadzi do zwiększenia pragnienia.  

Berliner Weisse – w przeciwieństwie do pozostałych piw pozbawione jest dzikich aromatów. W zamian otrzymujemy kwaśną, mocno nagazowaną propozycję, w której pojawiają się przede wszystkim nuty cytrynowe, nie pochodzące jednak od chmielu.

Chcesz spróbować mocno chmielonych, wyrazistych piw Doctor Brew? Sprawdź, gdzie możesz je nabyć!

0 0 0
Wczytywanie...