Piwo owocowe, czyli piwo z dodatkiem owoców? A może radler? A czy lambic jest piwem owocowym? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są takie oczywiste, jak może się to pierwotnie wydawać. Czas rozjaśnić w końcu pojęcie piwa owocowego!

Czym jest piwo owocowe?

Piwo owocowe to piwo, którego  warzenie odbywa się podobnie jak w przypadku tradycyjnego piwa. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica: do takowego produktu dodaje się składnik, który ma na celu wzbogacenie walorów aromatyczno-smakowych. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju soki z owoców, które dodawane mogą być na dwa sposoby:

  • Podczas wytwarzania brzeczki podstawowej;
  • Po zakończeniu fermentacji alkoholowej.

Piwa owocowego nie należy mylić z mieszanin piwa z napojem bezalkoholowym, powszechnie znanymi jako radler lub shandy. W ich przypadku mieszanie następuje już po uwarzeniu piwa, a same proporcje wynoszą zwykle od 40% do 60% na rzecz jednego ze składników. Co więcej, w przeciwieństwie do nich piwa owocowe nie mają obniżonego woltażu, co wiąże się z niewielkimi różnicami w procesie warzenia w porównaniu do tradycyjnych piw.

Piwo owocowe? Doctor Brew Grape Lager!

Doskonałym przykładem piwa owocowego w ofercie Doctor Brew jest Grape Lager, które miało swoją premierę 22 lipca 2016 roku. Ze względu na niską goryczkę, wynoszącą zaledwie 26 IBU oraz niską zawartość ekstraktu, która wynosi 11,5 stopnia Plato, piwo jest niesamowicie pijalne. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z idealną propozycją na ciepłe, letnie wieczory. Dodatkowym składnikiem, użytym podczas warzenia tego piwa, był sok z winogron. Dzięki temu piwo orzeźwi Cię pięknym, owocowym aromatem.

Chcesz spróbować piwa Doctor Brew Grape Lager? Sprawdź, gdzie możesz je kupić!

0 0 0
Wczytywanie...